Geçtiğimiz yıllarda evcil hayvanlar için toplu taşıma kurallarını 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde güncelleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), onların seyahat etmesini kolaylaştırdı. Peki yeni düzenlemeyle İstanbul'da köpekler toplu taşımaya binebilir mi? İşte ayrıntılar...

İstanbul'da köpekler toplu taşımaya binebilir mi?

İBB’nin 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde aldığı bu kararla, artık evcil hayvan sahipleri onlarla birlikte toplu ulaşım araçlarına binebilecek. Bu araçlar metro, otobüs ve vapur gibi araçları kapsıyor. Rehber köpekler ve 5 kilogramdan hafif olan köpekler, kediler ve kuşlar günün her saati, 5 kilogramdan ağır olan köpekler ise sabah 07.00-10.00 ve akşam 16.00-20.00 saatleri arasında seyahat edemeyecek. Köpekler ağızlık ve tasmasıyla, kediler özel çantasıyla, kuşlar da kafesiyle yolculuk yapacak.

Istanbulda Köpekler Toplu Taşımaya Binebilir Mi

En iyi hurma hangisi? En pahalı en ucuz hurma çeşitleri En iyi hurma hangisi? En pahalı en ucuz hurma çeşitleri

İstanbul'da vapura evcil hayvan binebilir mi?

Evet yukarıdaki şartlar geçerli olmak suretiyle binebilir.

Marmaray evcil hayvan taşıma kuralları neler?

Evcil hayvanınızla Marmaray’da seyahat etmek isterseniz, aşağıdaki şartları karşılamanız lazım:

  • Evcil hayvanınızın boyu küçük olmalı ve sahibinin kucağında rahatça taşınabilmeli.
  • Evcil hayvanınızı valiz, çanta gibi bir kapta taşımalısınız. Bu kap orta boy bir valizden daha büyük olmamalı.
  • Evcil hayvanınızın kimliği, sağlık raporu ve aşı belgesi gibi evrakları yanınızda olmalı. (Belediyenin verdiği sağlık belgesi kedi ve süs köpekleri için yeterli.)
  • Evcil hayvanınız seçtiğiniz vagonda ve koltukta zarar veya kirlilik yapmamalı, kokusu veya sesiyle diğer yolcuları rahatsız etmemeli. Bu şartları sağlarsanız, evcil hayvanınız için %50 indirimli bilet alabilir ve yanınızda koltuk seçebilirsiniz.
  • Seferlere yolcu başına sadece 1 kafes (1 kafes içinde en fazla 2 aynı tür) alınmakta.
Kaynak: Haber Merkezi