İstanbul Belediye başkan adayı olması beklenen Murat Kurum'un hayatına dair ayrıntıları sizler için derledik.

İstanbul'da muhalefetin en güçlü figürlerinden birisi olan Ekrem İmamoğlu'nun karşısına yine güçlü bir isim çıkarmayı düşünen iktidar tarafında öne çıkan isim Murat Kurum oldu.

Vatandaşlar bu haberin ardından Murat Kurum hakkında çok fazla araştırma yapmaya başladılar. İşte Murat Kurum kimdir, kaç yaşında, nereli gibi soruların cevplarını sizler için verdik. Keyifli okumalar...

İstanbul Belediye Başkan adayı Murat Kurum kimdir nerelidir?

Murat Kurum, bir Türk politikacı, mühendis ve teknokrat. 2018’den 2023’e kadar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevini üstlendi.

Ankara’daki Mimar Kemal Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1999 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden diploma aldı.

1999-2005 yılları arasında inşaat sektöründe çeşitli özel şirketlerde mühendis, şantiye şefi ve koordinatör olarak görev yaptı.

2005-2006 döneminde, Ankara’daki TOKİ Uygulama Daire Başkanlığı’nda uzmanlık görevinde bulundu. Ardından 2006-2009 yılları arasında, TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü pozisyonuna geçti.

2009 yılından itibaren, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın bir iştiraki olan Emlak Konut GYO A.Ş.'de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak hizmet verdi.

10 Temmuz 2018’de Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atanmıştır. 2021 yılında, Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adını aldı.

Düzenli aile hayatı ile dikkat çeken Kurum evlidir ve kendisinin 3 çocuğu vardır.

Murat Kurum kimdir 

Murat Kurum kaç yaşında ve aslen nereli? 

7 Mayıs 1976 tarihinde dünyaya gelen Kurum şuan da 47 yaşındadır. Doğum yeri Ankara olan siyasetçinin kökenleri yine başkent Ankara'ya dayanmaktadır.

Apaçi Mustafa kimdir kaç yaşında? Apaçi Mustafa evlendi mi? Apaçi Mustafa kimdir kaç yaşında? Apaçi Mustafa evlendi mi?

Murat Kurum İstanbul Belediye başkan adayı olacak mı?

Hali hazırda CHP'de olan İstanbul belediyesi için Ak Parti kulislerin de ismi en çok öne çıkan isim Murat Kurum olarak göze çarpıyor. Kurum bu görev için hazır olsa da henüz resmi bir açıklama yok.

Kurum'u bu görev için öne çıkaran en büyük faktör ise halk tarafından sevilen ve saygı duyulan bir kişilik olması. Kurum'un İstanbul Büyükşehir belediyesi için başkanlığını açıklayıp açıklamayacağı akıllarda ki yerini halen koruyor.

Murat Kurum İstanbul Belediye başkan adayı olacak mı

Murat Kurum eşi kimdir? Murat Kurum eşi ne iş yapıyor?

Şengül Kurum, bir Matematik öğretmeni ve Murat Kurum’un eşidir. 1999 yılında Konya Selçuk Üniversitesi’nin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ndeki İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur.

Şengül ve Murat Kurum, evlilik bağını paylaşmaktadır. Çiftin Mehmet (18 yaşında), Zeynep (15 yaşında) ve Zehra (5 yaşında) adında üç çocuğu vardır. 2021’de Şengül Kurum, RTÜK’te üst düzey bir pozisyona atandı. RTÜK’teki İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı görevi sırasında bu konu geniş çapta tartışıldı.

Murat Kurum babası ne iş yapıyor?

Murat Kurum, 7 Mayıs 1976’da Ankara’nın Çankaya bölgesinde doğmuştur ve bir memur ailesinin çocuğudur. Annesi Satı Kurum, Kızılcahamam kökenli bir ev hanımıdır ve babası Mehmet Kurum, Konya’dan bir memurdur.

Murat Kurum’un bir ablası vardır ve adı Dilek’tir. Ayrıca Didem adında bir kız kardeşi de bulunmaktadır.

Murat Kurum Ailesi

Murat Kurum hangi ilin Milletvekilidir?

İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Murat Kurum 28. dönem hükümetinin İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.

Murat Kurum'un halen İstanbul Milletvekilliği görevi devam etmektedir.

Murat Kurum Alevi mi Kürt mü?

istanbul Büyükşehir Belediye başkanı Murat Kurum hakkında en çok sorulan sorulardan birisi de kendisinin Alevi mi ya da kürt mü olduğu hakkında. Ankara doğumlu olan Kurum'un annesi yine Ankaralı babası ile Konyalıdır. Dolayısıyla Murat Kurum'un alevi ya da kürt olduğuna dair herhangi bir bilgiye rastlanmamaktadır.

Kaynak: Erdinç Alkan