İsrail 1948 yılında kurulmuş ve Yahudi nüfusunun çoğunlukta olduğu bir devlettir. İsrail konum olarak Akdeniz ve Kızıldeniz kıyısında yer alan bir batı Asya ülkesidir.

İsrail, komşularıyla ve Filistinlilerle uzun süredir devam eden siyasi ve askeri çatışmalar yaşamaktadır. İsrail’in son zamanda Filistinlilere uyguladığı şiddetten dolayı tepkilere çığ gibi büyümektedir. İsrail’in Gazze’deki sivilleri öldürmesi, hastaneleri, ibadet yerlerini bombalaması kitleler tarafından protesto edilmektedir.

Bu yaşanan olaylardan sonra toplumun protesto için İsrail mallarının karşı başlattığı eylemler kapsamında, İsrail malları sıklıkla araştırılan konulardan bir olmuştur.

Bunlardan biride son zamanlarda merak edilen İsrail’e ait araba markaları nedir sorusu olmuştur.

İsrail otomotiv sektöründe çok fazla yerli üretim yapmayan ülkelerden biridir. Ülke genellikle yabancı marka araçları ithal ederek ihtiyacını karşılamaktadır.

İsrail'e Ait Araba Markaları

İsrail'e ait araba markaları

Egged: İsrail’in en büyük toplu taşıma şirketidir. Otobüs, minibüs ve tramvay gibi araçlar üretir ve işletir.

Avcı Eri asker ne demek? Askerde avcı ne iş yapar? Avcı Eri asker ne demek? Askerde avcı ne iş yapar?

İsrail'e ait araba markaları (1)

Plasan: Zırhlı araçlar ve askeri araçlar üreten bir şirkettir. Humvee, MRAP, SandCat ve Guarder gibi araçların tasarım ve üretiminde yer almıştır.

İsrail'e ait araba markaları (2)

Qoros: Çinli Chery ile ortak kurulan bir otomobil markasıdır. 2013 yılında ilk modeli Qoros 3’ü piyasaya sürmüştür.

İsrail'e ait araba markaları (3)

Tomcar: Hafif, dayanıklı ve off-road araçlar üreten bir şirkettir. 1981 yılında kurulmuş ve askeri, tarım, turizm ve madencilik gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Kaynak: Erdinç Alkan