Gazze’deki 36 günlük çatışmalar hastaneleri normal hedefler olarak belirlemiş durumda. İsrail ordusu, hastane komplekslerini ardı ardına bombalıyor. Sokak çatışmalarının gürültüsü hasta odalarına kadar ulaşıyor. İsrail’in kara güçleri Gazze’nin merkezine yaklaştıkça, şehre yönelik hava saldırıları da artıyor.

Endonezya Hastanesi’nde artık ameliyatlar yapılamıyor çünkü elektrik ve su tamamen kesildi. Bölgenin en büyük sağlık merkezi olan Şifa’nın kampüsüne top ve havan saldırıları gerçekleştirildi.

El Nasr hastanesi yakınlarında İsrail tanklarına rastlandı. Kudüs’teki hastanede, yoğun bakım ünitelerinin işleyişi için gerekli olan yakıtın tükenmesi durumu yaşandı.

Cephe hattında bulunan üç farklı sağlık merkezi İsrail ordusu tarafından kontrol altına alındı ve içeride bulunanlar dışarı çıkarıldı.

İsrail ordusunun kent merkezine doğru ilerlemesi ve hastanelere yönelik saldırılarını yoğunlaştırması, sivilleri göç etmeye zorluyor. Son iki gün içinde Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki tüm sağlık kuruluşları hedef alındı.

Birçok insan, hastane koridorlarına veya bahçelerine kurdukları geçici çadırlarda güvende olduklarını düşünerek sığınma ihtiyacı hissediyor.

Arjantin'de yeni dönem | Javier Milei Devlet Başkanı seçildi Arjantin'de yeni dönem | Javier Milei Devlet Başkanı seçildi

Birçok insan, saldırıların ardından korkuyla hastaneleri boşaltmaya başladı. Ancak, yaralılar ve aileleri için sığınacak bir yer bulunmuyor. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Gazze Şeridi’ndeki 36 hastanenin en az 18’inin işlevsiz olduğunu bildirdi. Ghebreyesus, hastanelere acil yardım malzemelerinin gönderilmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail'e bir çağrı da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan tarafından yapıldı. İsrail'in terör saldırıları karşısında kendini savunma hakkını desteklediklerini belirten Macron, yine de hiçbir şeyin Gazze'deki bebek ölümlerini meşrulaştırmayacağını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı, İsrail'e "Gazze bombardımanını durdur" diye seslendi.