İsrail' Gazze'de sivillere yönelik savaş suçu işlemeye devam ederken, İsrail ordusunda Netanyahu'ya yönelik darbe hazırlığı olabileceği ileri sürüldü.

İsrail'de darbe mi olacak? 

İsrail hükümeti ile ordu arasında gerginlik tırmanıyor.  Yargı reformuyla kendisin gösteren ve Hamas'ın saldırısyla alevlenen ordu hükümet gerilimi İsrail'i ikiye böldü. Ordu ve istahbarat içinden bir çok kişinin görevlerine gitmediği gelen bilgiler arasında. Diğer yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun orduyu siyasallaştırma çabası ordu içinde huzursuzluğa neden oldu. 

Netanyahu'nun Hamas saldırsında istihrabat ve ordunun kendisini uyarmadığını ileri sürmesiyle, ordu hükümet arasınındaki gerilimin kamuoyuna yansımış hali olarak önümüze çıkıyor.

Netanyahu'ya darbe hazırlığı mı var? 

Ordu ve hükümetin birbirine yönelik güvensizliğin hat safhada olduğu bu dönemde İsrail ordusunun Başbakan Netanyahu'ya yönelik bir darbe girişimi olacağı iddialarını gündeme getirdi.

Emin Çölaşan Akşener'e yazdığı metupta ne yazıyor? Akşener'e mektup yazan Emin Çölaşan kimdir? Hangi partiden? Emin Çölaşan Akşener'e yazdığı metupta ne yazıyor? Akşener'e mektup yazan Emin Çölaşan kimdir? Hangi partiden?

Netanyahu ortaya koymuş olduğu başarısızlığı devam ettirmek isterse koltuğun değiştirilmesi gündem gelebilir. Bu yumaşak bir geçiş olabileceği gibi sert bir geçişte olabilir. Netanyahu koltuğunu korumaya çalışacağı ve bu yönelik adım atacağı da düşünülüyor. Gazze'ye yönelik kara hareketının ertelenmeside ordu hükümet tartışmasınında etkisi olduğu düşünülüyor.

Dünya komuyounun gözü İsrail'deki vahşette olduğu şu günlerde, Başbakan Netanyahu'nun küresel açıklamalarda yargılanması gerektiğini ifade edenlerin sayısı her geçen gün artmakta. BM'deki Gazze kararındaki oylama da bunun açık sonucu olarak görülüyor.

Netanyahu ve İsrail ordusunun gelebilecek her türlü başarısızlık hükümet ve ordu arasındaki çatlağı arttıracak. Siyonistler ve yahudiler arasında da kırılganlıklar olduğuda gözlenirken, İsrail'in katliamlarının devam etmesi dünya kamuoyununda İsrail'i zor duruma sokmaya devam ediyor. 

Sürecin böyle devam etmesi ordu'nun Netanyahu'ya yönelik tavrını fiili olarak gösterme ihtimali de çok uzak gözükmüyor. Netanyahu'nun bir hırsla sivillerin üzerine bomba yağdırarak Hamas'ı silme planı siyasi ikballerini suya düşerecek gibi gözüküyor.