Son gelişmeler hakkında tüm bilinmesi gerekenler şöyle;

Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit | Savaş ilanı sayarız Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit | Savaş ilanı sayarız

Filistinli savaşçılar ve İsrail güçleri Gazze Şehri'nin güneydoğusundaki Zeytun mahallesinin güneyinde çatışmaya girdi. Bir İsrail bakanlığı, Gazze Şeridi'ndeki 2,3 milyon kişinin Mısır'ın Sina Yarımadası'na nakledilmesini öngören bir savaş önerisi hazırladı.

Başbakan Benjamin Netanyahu'nun ofisi İstihbarat Bakanlığı'nın raporunu varsayımsal bir tatbikat olarak küçümserken, Hamas sözcüsü bu yer değiştirmeyi reddetti.

Gazze'deki Filistin sınır yetkililerine göre Mısır, haftalardır süren bombardımanda ağır yaralanan 81 Filistinlinin tedavilerinin tamamlanması için ülkeye girişine izin verecek. Karar, Mısır'ın İsrail'in Jabalia mülteci kampına yönelik saldırısını kınamasının ardından geldi.

İnsan etkisi ve mücadele

Hamas'a göre İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki Jabalia mülteci kampına düzenlediği hava saldırısında 400'e yakın kişi öldü ya da yaralandı. Sağlık Bakanlığı, küresel bir öfkeyi tetikleyen saldırıda en az 50 kişinin öldüğünü söyledi.

İsrail son günlerde Gazze'deki kara operasyonlarını genişletti; tanklar ve piyadeler, Gazze Şeridi'nin kuzey kesimindeki 10 km'ye 41 km (6 mil'e 25 mil) büyüklüğündeki Gazze Şehri çevresinde Filistinli savaşçılarla çatışmaya girdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı sözcüsü, Gazze'deki El Şifa Hastanesi kompleksi ve Endonezya Hastanesi'ndeki ana güç jeneratörlerinin yakıtının bitmesine ve tamamen kapanmasına saatler kaldığı uyarısında bulundu.

Diplomasi

Bolivya, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik askeri saldırısını kınamak amacıyla İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti. Ayrıca Devlet Başkanlığı Bakanı Maria Nela Prada ülkesinin Gazze'ye insani yardım göndereceğini açıkladı.

Diğer iki Latin Amerika ülkesi Kolombiya ve Şili de Gazze'deki sivil ölümlerini kınamak ve ateşkes çağrısında bulunmak üzere büyükelçilerini istişareler için geri çağırdı. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana aralıksız sürdürdüğü bombardımanlarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 8.500'den fazla kişi hayatını kaybetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Cuma günü hükümet üyeleriyle görüşmek üzere İsrail'i ziyaret edecek ve ardından bölgede başka temaslarda bulunacak.

Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Jabalia kampına yönelik saldırıları kınayan ayrı ayrı açıklamalar yayınladılar.

Batı Şeria'da gerginlik

Filistin haber ajansı Wafa'nın bildirdiğine göre, bedensel engelli 65 yaşındaki Magdy Zakaria Youssef Awad, işgal altındaki Batı Şeria'nın doğusundaki Tulkarem bölgesinde İsrail güçleri tarafından öldürüldü.

İsrail güçleri, Cenin mülteci kampı da dâhil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'da düzenli olarak hava saldırıları düzenliyor. Son 24 saat içinde Batı Şeria'da aralarında 16 yaşında bir çocuğun da bulunduğu üç kişi daha öldürüldü.

Wafa'nın haberine göre İsrail güçleri serbest bırakılan mahkum Kassab Zaqout'un Tulkarem'deki evine baskın düzenleyerek onu darp etti ve yeniden tutukladı.

BM kuruluşu OCHA'ya göre Batı Şeria'da şiddetin patlak verdiği 7 Ekim'den bu yana ölenlerin sayısı 127'ye ulaştı.

Kaynak: Haber Merkezi