CCTV görüntüleri, sağlık görevlisi kılığına giren gizli bir birimin üyelerinin ve diğer sivillerin, tüfeklerini kaldırarak koridordan geçtiklerini gösteriyordu.

6. kattan düşen genç hayatını kaybetti 6. kattan düşen genç hayatını kaybetti

İsrail ordusu, militanların hastanede saklandığını ve birinin saldırı düzenlemek üzere olduğunu söyledi.

Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı, İsrail'i "hastanelerde yeni bir katliam" gerçekleştirmekle suçladı.

7 Ekim'de İsrail'e yönelik benzeri görülmemiş saldırıların tetiklediği, Gazze'de İsrail'le savaşan silahlı Filistinli İslamcı grup Hamas, İsrail kuvvetlerinin, üyelerinden biri de dahil olmak üzere "üç savaşçıyı infaz ettiğini" söyledi.

Bir diğer silahlı grup olan Filistin İslami Cihad ise öldürülenlerden ikisinin kendi üyesi ve kardeş olduğunu söyledi. Bunlardan birinin hastanede tedavi altına alındığı belirtildi.

israilden hasteneye baskın

İbn Sina hastanesinin güvenlik kamerası videosu, İsrail gizli biriminin birkaç üyesinin (erkek ve kadın) koridorda aceleyle silahlarını sağa sola çevirerek ilerlediğini gösteriyor. Elleri başının arkasında diz çökmüş olan kimliği belirsiz bir kişinin elbisesinden bir parça alıp başını örttüğü görülüyor.

7 Ekim saldırılarından bu yana Batı Şeria'da gerginlikler arttı; İsrail'in neredeyse her gün tutuklama baskınları ve Filistinlilerle çatışmalar yaşanıyor. Militanların kalesi olan Cenin, aylardır bu tür baskınların odak noktası oldu.

Birleşmiş Milletler'e göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri Batı Şeria'da en az 357 Filistinliyi (militan, sivil ve saldırgan) öldürürken, İsrailli yerleşimciler de en az sekiz kişiyi öldürdü.

Batı Şeria'daki Filistinliler aynı dönemde Batı Şeria ve İsrail'e düzenlenen saldırılarda en az 10 İsrailliyi öldürdü.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) yaptığı açıklamada, öldürülen Hamas şüphelisinin "7 Ekim katliamından esinlenerek bir baskın saldırısı planladığını" söyledi. O tarihte Hamas'tan oluşan silahlı gruplar Gazze'den İsrail'i işgal etti, çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.300 kişiyi öldürdü ve yaklaşık 250 kişiyi de rehin olarak Gazze'ye geri götürdü.

Saldırı, Hamas'ı yok etme hedefinin ilan edildiği İsrail'in Gazze'deki askeri harekâtını tetikledi. Gazze'de Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, İsrail saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 26.600'den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü söylüyor.

Batı Şeria'daki resmi Filistin haber ajansı Wafa, hastanedeki üç Filistinlinin "suikaste" uğradığını söyledi.

Hastanedeki kaynaklara göre, sivil kıyafetli yaklaşık 10 İsrail özel kuvvetleri mensubu üçüncü kata çıkarak susturuculu silahlarla adamları öldürdü.

Öldürülen PIJ üyelerinden birinin 25 Ekim'den beri hastanede tedavi gördüğü belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi