İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, sahte bir hayvan müzesi kurduğu iddiasıyla tanınan 85 yaşındaki iş insanı Ali Haydar Üstay’a yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, Üstay’ın iki adresine yapılan baskınlar sonucu bulunanlar büyük şaşkınlık yarattı. Ekiplerin araştırmaları sonucunda Üstay’ın adına ulaşıldı ve bunun üzerine Arnavutköy’deki sözde ‘müzesine’ ve Tarabya’daki konutuna operasyon gerçekleştirildi. İş insanı gözaltına alınarak emniyete sevk edildi. Peki İş insanı Ali Haydar Üstay kimdir kaç yaşında aslen nereli? İşte ayrıntılar...

 Ali Haydar Üstay kimdir?

Ali Haydar Üstay, iş insanıdır. Avcılıkla uğraşmaktadır.85 yaşında olan Üstay Türkiye’de yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı olarak tanınan bir şahsiyettir. İstanbul’da gerçekleştirilen bir polis baskınında, Üstay’ın mülklerinde 405 adet tahnit edilmiş hayvan bulunmuş ve bu hayvanların içinde nesli tehlike altında olanlarının da olduğu belirtilmiştir. Bunun yanı sıra, Üstay’ın Türkiye’nin son Anadolu kaplanını Hakkari’de avladığı ve derisini sergilediği iddiaları da bulunmaktadır.

İş Insanı Ali Haydar Üstay Kimdir Kaç Yaşında Aslen Nereli (2)

Diğer taraftan, Ali Haydar Üstay, aynı zamanda 1971 yılında kurulmuş ve birçok saygın projeye imza atmış olan Üstay İnşaat’ın da kurucusu ve sahibidir. Mersin’de, Türkiye’nin en yüksek gökdelenlerinden birinin inşasını başarıyla tamamlamıştır. 

''Yakınlarıma göstermek için kurdum''

Üstay’ın 1985’ten bu yana avcılık yaptığı ve kendini ‘avcı’ olarak tanımladığı biliniyor. Ayrıca, avladığı hayvanları ailesine ve dostlarına gösterebilmek amacıyla böyle bir mekan oluşturduğu ifade edildi.

Nesli tükenen hayvanları da avlamış

İncelemeler sonucunda, müzede sergilenen hayvanlardan bazılarının, nesli tükenmekte olan ve CITES Sözleşmesi ile koruma altına alınan kutup ayısı, timsah, aslan, çıta ve bizon gibi türlerden olduğu belirlendi. Toplamda 405 adet doldurulmuş hayvanın ele geçirildiği operasyonda, yetkililer şüphelinin altı farklı kıtada otuz ülkeye yayılan avcılık faaliyetleri içinde olduğunu ve avladığı hayvanları yasa dışı yollarla özel uçağı ile ülkeye getirdiğini ortaya çıkardı.

İş Insanı Ali Haydar Üstay Kimdir Kaç Yaşında Aslen Nereli (1)

Anadolu Kaplanını Hakkari'de vurup öldürdüğü iddia edildi

Ali Haydar Üstay’ın yasa dışı müzesinde bulunan ve Kanada’da iki ay süren bir av sonucu yakaladığı kutup ayısının yanı sıra, çizgili bir geyiği avlamak için iki hafta boyunca bir ağacın üzerinde beklediği bilgisi edinildi. Ayrıca, Üstay’ın Türkiye’nin Hakkari bölgesinde nesli tükenmekte olan bir Anadolu kaplanını öldürdüğü ve bu kaplanın derisini sergilediği söyleniyor.

Mennan Usta kimdir? Serveti ne? Türk mü? Mennan Usta kimdir? Serveti ne? Türk mü?

75 Milyon değerinde

Bir şüphelinin, yasadışı olarak kurduğu müzede sergilenmek üzere çok sayıda hayvanı keyfi olarak öldürdüğü ve bu müzede bulunan doldurulmuş hayvanların toplam değerinin 75 milyon lira olduğu belirlendi. Müzede ele geçirilen hayvan tahnitleri arasında bizon, kara kurt, vaşak, boz ayı, timsah, aslan, leopar, maymun ve mamut dişinin tamamı bulunuyor ve bu durum dikkat çekici bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi