Televizyonların sevilen haber sunucusu İrfan Değirmenci Halk TV'den ayrıldığını açıkladı. Değirmenci'nin hangi kanala geçeceği çok büyük merak konusu oldu. İşte İrfan Değirmenci hangi kanala geçecek sorusunun cevabı...

İrfan Değirmenci kimdir?

İrfan Değirmenci, 3 Kasım 1977 tarihinde Antalya’da doğdu. Babasının adı Kemal Değirmenci, annesinin adı Ülkü Değirmenci, ablasının adı Şule Ertürk’tür. Babası Antalya, Kumlucalı; Annesi Afyonkarahisarlıdır.

İrfan Değirmenci, TED Ankara Koleji’nde ortaokul ve liseyi okudu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe 1996 yılında Ostim TV’de başladı. Siyaset Meydanı programında yaptığı konuşmadan sonra Ali Kırca tarafından stajyer olarak çağırıldı.

Atv’de staj yaptı. 22 Ekim 1999 tarihinde Ali Kırca ekibiyle birlikte atv’ye geçti. Bundan sonra genellikle siyaset haberleri yapılan Ankara’da yaşam haberleri yapmaya başladı.

İrfan Değirmenci, kariyerine devam ederken farklı televizyon kanallarında görev aldı. 2001 yılında Star TV’ye, 2003’te CNN Türk’e ve 2005’te Kanal D’ye geçti.

2007’de FOX’ta İrfan Değirmenci ile Çalar Saat programını sunmaya başladı ve üç yıl boyunca bu kanalda kaldı2010-2017 yılları arasında ise Kanal D’de İrfan Değirmenci ile Günaydın programını sundu.

Şubat 2017’de Kanal D işine son verildi. Bunun gerekçesini kimi çevreler ve Değirmenci, Twitter üzerinden anayasa değişikliği referandumunda ‘hayır’ oyu vereceğini açıklaması olarak gösterdi.

Eylül - Aralık 2018 tarihleri arasında YouTube kanalı Babala TV’de İrfanı Hür adıyla program yaptı. Halk TV’de İrfan Değirmenci ile Halk Ana Haber Bültenini sundu.

3 Nisan 2023’te Halk TV’den ayrıldı ve TİP İzmir milletvekili adayı oldu. 14 Mayıs 2023 Milletvekili Genel seçimlerinde TİP İzmir 2. Bölgeden aday oldu, ancak kazanamadı3 Temmuz 2023 tarihinde tekrar Halk TV’ye geri dönmüştür ve akşam ana haberleri sunmaya devam etmektedir.

İrfan Değirmenci Halk TV'den neden ayrıldı? İrfan Değirmenci hangi kanala geçecek? 2024

Halk TV Ana haber sunucusu İrfan Değirmenci, bugün sunduğu Ana haber programının sonunda “Yeni yollarda buluşacağız” diyerek Halk TV izleyicilerine veda etti. Bir başka Ana haber sunucusu Ece Üner, Sözcü TV’ye geçerken, kulislerden alınan bilgilere göre, İrfan Değirmenci yerine Halk TV’ye Fatih Portakal geçecek.

İşte İrfan Değirmenci’nin veda konuşmasından bir bölüm:

“Fark etmişsinizdir, bu yeni stüdyoda, Halk TV’de haberleri koltuksuz sunuyoruz, kürsüde. Çünkü koltuğa alışmak çok fena bir şey. İnsan, toplumun yararına koltuktan da feragat edebilmeli, çıkarlarından ve paradan da bilmem yanılıyor muyum?”

''Çünkü paradan çok daha önemli şeyler var hayatta; dayanışma var, mücadele var, ezene karşı ezilenden yana olmak var adaletten haktan emekten yana olmak var. Bunları hepsi paradan çok daha kıymetli.

İnsanın eleştirdiğine dönüşmemesi gerekiyor, kurumların da aynı şekilde. Hırsları uğruna insanlığını kaybetmemesi gerekiyor insanın. Kendini vazgeçilmez saymaması gerekiyor mesela. Kendini güç, para ve kürsü sahibi olduğu alanda, partide, şirkette, fabrikada Olympos’un zirvesinde bir mitolojik kahraman sananlara herkesin vazgeçilmez olmadığını anlatmak gerekiyor.

Asıl gücün halkın sivil örgütlü mücadelesi olduğunu hatırlatmak gerekiyor zaman zaman. Ezene karşı mücadele etmenin bin bir türlü yolu var, son 25 yılda öğrendik herhalde. Her zaman da yeni yollar bulmak yeni yollar açmak mümkün.

O yollardan biri hala televizyon, çok etkili bir kitle iletişim aracı ama tek yol değil. Velhasılıkelam yolu eşitlik, özgürlük, adalet mücadelesinden geçenlerle yoldaşlık yapacağımız yeni yollar mutlaka bulunur. Ben 30 seneye yaklaşan meslek hayatımda hiç kimsenin hakkını almamış, hiç kimseyi kırmamış, çalışma ve ekip arkadaşlarımı incitmemiş olmakla övünüyorum.

Tanyeli kimdir? Tanyeli hastalığı ne? Tanyeli kaç evlilik yaptı? Tanyeli kimdir? Tanyeli hastalığı ne? Tanyeli kaç evlilik yaptı?

Hep halkın, haklının yanında olduk, öyle de olmaya devam edeceğim. En kısa sürede de yeni bir yolda buluşacağız, yeni yolları birlikte yürüyeceğiz. Ümidimiz bu yönde.”

Kaynak: Haber Merkezi