Kral 3. Charles'ın kansere yakalnamsının duyrdulması sonrası. Vefat etmesi durumunda İyerine geçecek olan İngiltere taht varisi prens william kimdir?

Prens William, Birleşik Krallık’ın kraliyet ailesinden ve tahtın ikinci sıradaki adayıdır. Babası Kral 3. Charles, annesi ise Galler Prensesi Diana’dır. Cambridge Dükü olarak da tanınan Prens William, Londra’da St Mary’s Hastanesi’nde dünyaya gelmiştir. Wetherby Okulu, Ludgrove Okulu ve Eton Koleji’nde okumuştur. Üniversite öncesi bir yıl Belize ve Şili’de geçirmiştir. İskoçya’da St Andrews Üniversitesi’nde Coğrafya bölümünden İskoç Master of Arts derecesi almıştır. William sonrasında Kraliyet Askeri Akademisi Sandhurst’ta eğitim görmüş ve orduda Blues ve Royals birliğine katılmıştır. Nisan 2008’de, Kraliyet Hava Kuvvetleri Koleji Cranwell’den mezun olmuş ve 2009’un başında RAF Arama ve Kurtarma Kuvvetleri’ne dahil olmuştur. Temmuz 2015’ten itibaren iki yıl boyunca East Anglian Air Ambulans’ta tam zamanlı pilotluk yapmıştır.

Dük, Kral adına resmi görevleri yerine getirmektedir. William, 30’dan fazla askeri kuruluşun ve sivil hayır işinin lideridir. The Royal Foundation ile birlikte projeler yürütmektedir. Projelerinin odak noktası ruh sağlığı, çevrenin korunması ve acil durum personeli gibi konulardır. William, Aralık 2014’te dünyada yasa dışı vahşi yaşam ticaretine karşı mücadele etmek için “United for Wildlife” girişimini oluşturmuştur. Nisan 2016’da Cambridge’ler ve Prens Harry, insanların zihinsel sağlık sorunlarıyla ilgili konuşmalarını sağlamak için “Heads Together” zihinsel sağlık farkındalık kampanyasını başlatmıştır. Ekim 2020’de William, önümüzdeki on yıl içinde çevresel sorunlara çözüm bulmak için 50 milyon sterlinlik bir ödül olan Earthshot Ödülü’nü duyurmuştur.

Survivor Batuhan Acun'la neden kavgalı? Acun Batuhan'ın annesine ne dedi? Survivor Batuhan Acun'la neden kavgalı? Acun Batuhan'ın annesine ne dedi?

29 Nisan 2011’de Catherine Middleton ile nikah masasına oturmuş ve Kraliçe tarafından kendisine Cambridge Dükü unvanı verilmiştir. İlk çocuğu Prens George 22 Temmuz 2013’te, ikinci çocuğu Prenses Charlotte 2 Mayıs 2015’te, üçüncü çocuğu Prens Louis ise 23 Nisan 2018’de doğmuştur.

Editör: Haber Merkezi