Yaptıkları toplantıda gözler Kurum'a çevrildi. İBB adayı Murat Kurum işçi ve sendika haklarından da söz etti. ''Ev sahibi olmak isteyenlere müjde'' açıklaması da geldi. Kiptaş desteği ile İstanbul'lular ev sahibi olabilecek. Merakları üzerine çeken Kurum'un sözlerini haberimizde açıkladık...

İBB Başkan adayından ev sahibi olmak isteyenlere müjde

Kurum, Esenler’deki HAK-İŞ Konfederasyonu İstanbul İl Başkanlar Toplantısı’na yerel seçim çalışmaları çerçevesinde katıldı.

Konuşmasında, HAK-İŞ’in Türkiye sendikacılığının işçi ve emekçiler için unutulmaz bir kardeşlik örneği olduğunu söyleyen Kurum, konfederasyonun 20 sendika ve 750 bini aşkın üyeye sahip olduğunu belirtti.

Kurum şu sözleri söyledi:

“22 yıldır, işçimizin, memurumuzun, emeklimizin hak mücadelesinin yanında olduk. HAK-İŞ gibi sendikalarımızın çalışmalarına, emekçi kardeşlerimizin geleceklerine ve gelecekleri için yapılan hamlelere her zaman önem verdik. Sadece hak kazanma noktasında değil, devletimizin gittiği her yolda, en önemli süreçlerde, kavşaklarda sendikalarımızla yerli ve milli bir duruşu hep beraber ortaya koyduk.” ifadelerini kullandı.

Kurum, sendikalarla ortak çalışacaklarını ve çalışanların haklarını ve çalışma koşullarını onlarla istişare ederek geliştireceklerini belirtti. Sendikalarla ilgili vizyonunu şu şekilde ifade etti:

"Bakanlığım döneminde de hep koruduğum bir ilkeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesinde de uygulayacağız, katılımcılığı en üst seviyeye çıkaracağız. Yani sendikalarımız bundan önceki görevlerimde olduğu gibi belediyede de bizim yol arkadaşımız olacaklar. Birlikte istişare etmekle kalmayıp icraatı da projeyi de beraber uyguladığımız paydaşlarımız olacaktır. Öncelikle çalışanlarımızın, işçi kardeşlerimizin ve memurlarımızın haklarına, çalışma koşullarına dair tüm iyileştirmeleri sizlerle birlikte tasarlayacağız, sizlerle birlikte uygulayacağız. Sizler, toplu sözleşmeleri müzakere ediyorsunuz. İnşallah İstanbul'da hizmet ve sanayi sektöründeki kardeşlerimizin haklarını belediyemizle, özel sektörümüzle ve sizlerle hep birlikte istişare edeceğiz."dedi.

Murat Kurum işçi ve sendika haklarını şu şözlerle belirti:

  • Belediye ile işçiler arasındaki sorunları çözmek için işçilerin yanında olacaklarını ve onlara pozitif ayrımcılık uygulayacaklarını açıklıyor.
  • İstanbul’da çalışan tüm işçilere, sendikaların düzenlediği özel eğitim programlarına maddi ve manevi destek sağlayacaklarını belirtiyor.
  • Sendikaların, sadece işçilerin hakkını savunmakla kalmayıp, belediyelerin politikalarına da olumlu katkıda bulunduklarını ifade ediyor.
  • İyi bir belediye-sendika ilişkisinin, çalışanların memnuniyetini, işin kalitesini, hizmetin hızını, kalitesini ve sürdürülebilirliğini artıracağını, bunun da başarı ve İstanbulluların mutluluğu anlamına geldiğini vurguluyor.
  • Büyükşehir belediyesi ve sendikaların güçlerini birleştirerek, tek yürek, tek yumruk olacaklarını ve İstanbul’a güç katacaklarını söylüyor.

Murat Kurum’un CHP’li belediye yönetimini eleştirdiği ve İstanbul’un ekonomik sorunlarını çözmek için kentsel dönüşüm planlarını şu şekilde anlattı.

Kurum, CHP’li belediyenin 5 yıldır İstanbul’u çözümsüzlük siyasetine mahkum ettiğini ve bu yüzden şehrin ekonomik potansiyelini kullanamadığını belirtti. Kayıp 5 yılda kentsel dönüşümün durduğunu ve trafik sorununun arttığını söyleyen Kurum, trafikte harcanan zamanın işletmelere, işçilere, emekçilere ve esnafa büyük zararlar verdiğini ifade etti.

Kurum, İstanbul’un Türkiye ekonomisinin can damarı ve motoru olduğunu hatırlatarak,

“Ulaşım problemi çözülen bir İstanbul, tüm işletmelerin, işçi kardeşlerimizin daha fazla işi, daha düşük maliyetle yapması anlamına gelir. Afetlere karşı dayanıklı bir İstanbul, ekonomik faaliyetlerini aksamadan sürdüren bir İstanbul demektir. Net konuşuyorum, CHP’li belediye ve temsil ettiği zihniyet, 5 yıldır bu şehirde çözümsüzlük siyasetini egemen kılmış ve İstanbul’umuzun ekonomik performansını kasıtlı olarak düşürmüştür.” dedi.

Kurum, İstanbul’u hem depreme hazırlamak hem de yerel ekonomiyi ve istihdam olanaklarını artırmak için kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vereceklerini duyurdu. Kurum, İstanbul’da 5 yıl içinde 650 bin yeni konut inşa edeceklerini, 100 bin sosyal konut yapacaklarını açıkladı.

İbb Başkan Adayından Ev Sahibi Olmak Isteyenlere Müjde

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum şöyle devam etti.

“İstanbul’da riskli olan tüm binaları yenileyeceğiz. Bu amaçla, çalışanlarımızın oluşturduğu kooperatiflere KİPTAŞ aracılığıyla her türlü teknik yardımı sağlayacağız. Böylece, sendika üyelerimiz de kendi katkılarıyla ve bizim desteğimizle ev sahibi olabilecekler. İstanbul’da mutlu, huzurlu, güvenli bir hayat sürsünler. Bu, daha önce de yaptığımız ve 81 ilde uyguladığımız bir projedir. İnşallah sendikalarımızla iş birliği içinde bu projeleri hayata geçireceğiz.”

Manisa'da yetişen sebze ve meyveler nelerdir? Manisa'da yetişen ağaç türleri nelerdir? Manisa'da yetişen sebze ve meyveler nelerdir? Manisa'da yetişen ağaç türleri nelerdir?

Kurum, İstanbul’un her zaman yanlarında olacaklarını belirterek, şöyle devam etmektedir:

“İstanbul’a gereksiz gündemlerle vakit kaybettirenlerden olmayacağız. 5 yıldır İstanbullular, hizmet ve eser görmek yerine sadece algı operasyonlarına maruz kalıyor. Ama artık ‘Herkesi kucaklayacağız’ diyerek ilk fırsatta milleti bölme çabalarını da milletimiz görüyor. Biz gerçek, samimi, tüm İstanbullularla dost, yoldaş, kardeş olacağız. Yeniden İstanbul’u bu anlayışla, duruşla, şuurla hep birlikte en güçlü şekilde ayağa kaldıracağız.”

Konuşmasını yapan Kurum’un yanı sıra, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı ve İstanbul İl Başkanı Mustafa İluk da programa katılmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi