Genel Sağlık Sigortasına tarihi af geliyor | İşte detaylar Genel Sağlık Sigortasına tarihi af geliyor | İşte detaylar

Holokost utancı, Nazi Almanya’sının Yahudi ve diğer kurbanlara karşı işlediği soykırım suçunun yarattığı vicdani ve tarihi sorumluluk ve Holokost insanlık tarihinin en büyük ve korkunç olaylarından bir olarak görülmektedir.

Nazi Almanya’sının Yahudi ve diğer gruplara karşı 1933 - 1945 yılları arasından Avrupa’da yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin öldürülmesi ve ayrıcı Romanlar, engelliler, Slavlar, Sovyet savaş esirleri, eşcinseller, siyasi muhalifler ve diğer grupları da hedef alınmasıyla Nazi rejimi tarafından yaklaşık 10 – 11 milyon civarında insanın öldürüldüğünü göstermektedir.

Holokost’un en büyük kurbanları arasında Yahudiler bulunmaktadır. Naziler, Almanya toplumunda Yahudileri tehlikeli ve düşman olarak görüyorlardı. Bundan dolayı Naziler Yahudileri toplama kaplarına ve ölüm kamplarına göndererek sistematik bir şekilde öldürmüşlerdir.

Holokost utancı nedir Holokost cenderesi nedir (3)

Holokost Utancı Nedir?

Holokost utancı, Nazi Almanya’sının ll. Dünya savaşı sırasında Yahudilere ve diğer gruplara yaptığı soykırımın ifade etmektedir. Holokost utancı aynı zamanda soykırımın bir daha tekrarlanmaması için insan haklarına ve demokrasiye bağlılığı vurgulamaktadır.

Holokost, Yahudi soykırımı olarak bilinir ve Adolf Hitler tarafından 6 milyon Yahudi’nin öldürülmesini içeren bir olaydır. Ayrıcı Holokost sadece Yahudileri değil, Romanlar, engelliler, Slavlar, Sovyet savaş esirleri, eşcinseller, siyasi muhalifler ve diğer grupları da hedef alarak yaklaşık 10 – 11 milyon civarında insanın öldürüldüğünü göstermektedir.

Holokost utancı nedir Holokost cenderesi nedir (1)

Holokost Cenderesi Nedir?

Holokost cenderesi ise, Holokost’un kurbanları ve hayatta kalanları için yaşadıkları acı, travma ve yas sürecini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Holokost cenderesi tarihi bellek ve kimlik üzerindeki derin izlerini göstermektedir. Buda aynı zamanda sonraki nesillere de yansıyan mirasını ve anlamını da ifade etmektedir.

Ayrıcı Holokost cenderesi, soykırımın fiziksel, psikolojik ve sosyal etkilerini kapsamaktadır.

Holokost utancı nedir Holokost cenderesi nedir (2)

Holokost Anma Günü Nedir?

Holokost Anma Günü, Nazi Almanya’sının Yahudilere ve diğer azınlıklara karşı gerçekleştirdiği soykırımı anmak ve bu korkunç olayı hatırlamak için düzenlenen bir anma günüdür. Bu gün, Auschwitz toplama kampının müttefik kuvvetlerce kurtarıldığı 27 Ocak tarihine odaklanmaktadır. Bu tarih, Yahudi Soykırımı'nın sembolik bir günü olarak kabul edilir.

Kaynak: Erdinç Alkan