Evimizde evcil hayvan besliyoruz. Evcil hayvanlarımızın uyurken ani tepkilerini gördüğünüz olmuştur elbet. Rüya görüyor olabilir mi? Sizce Hayvanlar rüya görür mü? En çok merak edilen sorulardan biride budur. İşte sorularınızın cevaplarını haberimizde açıkladık...

Hayvanlar rüya görür mü?

Hayvanların rüyaları olup olmadığını tam olarak bilemiyoruz. Ama University College London’da bir deneysel psikolog olan Hugo Spiers “Büyük ihtimalle rüyaları vardır” diyor. Bilim insanları uyuyan kedilerin, farelerin, hatta mürekkepbalıklarının uykuda neler hissettiklerini inceliyor. Bir çalışmaya göre fareler uykuda, araştırmalarına katkı sağlayacak yolları planlıyor olabilir.

Yapılan bir çalışmaya göre laboratuvar farelerine uyumadan önce yiyecek verdiklerinde, beyinlerindeki bazı hücrelerin derin öğrenmede o yiyeceğe nasıl erişeceklerini çizdiğini bulmuşlar. Yani rüyalarında o ödülü nasıl alacaklarını gördüklerini söyleyebiliriz. İnsanlar rüyalarını uykunun hızlı göz hareketi aşamasında, yani REM uykusunda görüyor. Memelilerin çoğunda REM uykusu görülebiliyor.

Hayvanlar Rüya Görür Mü Hangi Hayvanlar Rüya Görür

İnsanların rüya dediği şeylerin hayvanlarda da olduğunu düşünmek akla yatkındır. Kedi beyninin REM uykusunda hareketi durduran devre kapattığı belirtiliyor. Uyuyan kediler, görünmez izler takip edercesine başlarını kaldırmaya, sırtlarını kıvırmaya ve av peşinde koşmaya eğilimlidir. Kediler uyurken muhtemelen bazı görüntüler görürler. Ama bunlar bizim tanıdığımız şekilde değil. Mesela; mürekkepbalıkları uyku gibi bir hal yaşıyor. Bu sırada renk değiştirme, titreme ve REM uykusundakine benzer hızlı göz hareketleri gözlenebiliyor.

Hayvanlar Rüya Görür Mü Hangi Hayvanlar Rüya Görür (1)

Başka bir çalışmada; sıçanların bir labirentte nasıl ilerlediği beyin aktiviteleri ile uyurken gördüğü beyin aktiviteleri karşılaştırılmış, beyin izlerinin çok benzediği anlaşılmış. Hatta öyle ki sıçanların rüyalarında labirentin neresinde olduklarını tahmin etmek mümkünmüş. Bu çalışma labirent gibi fiziksel yerlerin REM uykusunda uzun süreli belleğe aktarıldığı fikrini de doğruluyor.

Yani onların rüya görüp görmediğini söylemek, bizim ‘rüya görmek’ dediğimizde ne anladığımıza bağlı.

Bilimsel kanıtları var mı?

Bilimsel kanıtları var. Hayvanların rüya gördüğüne dair deliller vardır. İnsanların ve hayvanların rüya gördüğü uyku evresi olan REM uykusudur. REM uykusu, gözlerin kapalıyken hızlıca hareket ettiği, EEG cihazıyla beyin aktivitesinin ölçüldüğü, insanlarla hayvanlar arasında benzerlik gösteren bir uyku evresidir. Bu nedenle, hayvanların da rüya gördüğü düşünülmektedir.

Hayvanlar Rüya Görür Mü Hangi Hayvanlar Rüya Görür (2)

Hayvan sahipleri, köpeklerinin uyurken bazen kuyruğunu salladığını, titrediğini, korktuğunu, hırladığını ya da sesler çıkardığını gözlemleyebilirler. Bunlar, rüyaların neden olduğu bilinç karmaşasının dışarı yansıması olabilir. Rüyalar sırasında yapılan hareketler, rüyada görülen şeylerle ilgili ipuçları verebilir. Ancak, bunlar psikolojik bir sorunun belirtisi değildir. Yalnızca, rüyalar sırasında sinyal kaçakları oluşursa, vücutta istemsiz hareketler olabilir. Bu durum endişe verici değildir. Fakat, bu hareketler sürekli olursa, psikiyatri ve psikoloji uzmanlarına danışmak gerekir.

Hayvanlar Rüya Görür Mü Hangi Hayvanlar Rüya Görür (3)

Köpeklerin uyku döngüleri insanlarınkine benziyor, ancak daha kısa sürüyor. Köpekler uyuduktan 20 dakika sonra en renkli rüyaların görüldüğü REM evresine giriyorlar.

The Intelligence of Dogs (Köpek Zekası) kitabının yazarı ve British Columbia Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Stanley Coren, büyük köpeklerin daha uzun süre rüya gördüğünü, küçük köpeklerin ise daha kısa ve daha sık rüya gördüğünü belirtiyor. Bunun nedeni bilinmiyor. Böcekler ve balıklar REM evresine giremiyor ama memelilerin ve bazı kuşların hepsi bu evreyi yaşıyorlar.

Hayvanlar Rüya Görür Mü Hangi Hayvanlar Rüya Görür (4)

Sürüngenler de REM evresini deneyimliyor ve bazı bilim insanları rüya görmenin memelilerde, sürüngen beyinlerimizden kalan bir özellik olduğunu iddia ediyor. Rüyanın işlevi de hala bir sır.

Yeniçeriler alevi mi? Yeniçerilerin mezhebi nedir? Yeniçeriler alevi mi? Yeniçerilerin mezhebi nedir?

Ancak tüm türlerde yavru hayvanlar daha çok rüya görüyor. Bu, duyusal uyarımların yeni sinir bağlantıları kurmasından kaynaklanıyor olabilir. Yetişkinlerde en çok kabul edilen teori, rüyaların beynin hafıza ile ilgili bölümünü aktive ettiğidir.

Saka kuşları rüyalarında şarkılarını tekrar ederken, laboratuvar fareleri ise labirentte koşuyorlar. 

Hangi hayvanlar rüya görür?

Uyku sırasında memeli hayvanların çoğunun yunuslar dışında rüya gördüklerini ortaya koyan araştırmalar var. Yüz elliye yakın memeli hayvanların rüya gördüğü gözlemlenmiştir.

Balıkların rüya gördüğüne dair bir kanıt yok, ama diğer omurgalı hayvanların çoğunun rüya gördüğü düşünülüyor. Köpeklerin uykuda iken ses çıkarması ve hareket etmesi, rüya gördüklerinin bir göstergesi. Ayrıca, kedilerin beyninde uyku sırasındaki hareketlerini engelleyen merkezler bulunmuştur. Bu merkezler bozulduğunda, kedinin uykuda fare kovaladığı görülmüştür.

Kaynak: Haber Merkezi