Havacılıkta sıkça duyulan “kaza kırım raporu” ve “kırıma uğramak” sözlerinin ne anlama geldiği, Gaziantep’teki polis helikopterinin “kaza kırıma” maruz kaldığı belirtildikten sonra tekrar gündem oldu. Peki Havacılıkta kırım nedir? İşte ayrıntılar...

Havacılıkta kırım nedir?

Havacılıkta kırım,  hava aracının onarılabilecek şekilde hasar gördüğü, insanların yaralanabileceği, fakat ölmediği bir olaydır. Mesela, uçağın kayarak pist dışına çıkması veya motorun bozulması bir kırım sayılır. Kırımla karşılaştırıldığında, kaza, bir veya daha fazla kişinin öldüğü veya ağır yaralandığı, hava aracının da tamamen tahrip olduğu veya kaybolduğu bir durumdur.

Havacılıkta Kırım Nedir Kaza Kırım Ne Demek (1)

Kaza kırım ne demek?

Bir uçak veya helikopter kaza yaptığında çok büyük zarar görmesi veya tamamen kaybolması durumuna havacılıkta kaza kırım denmektedir.

Kaza kırım raporu nedir?

Kaza kırım raporu, uçak ve helikopter kazalarının sebeplerini, gelişimlerini ve sonuçlarını araştıran bir hasar raporudur. Bu rapor, kaza öncesinde ortaya çıkan sorunları ve sapmaları tespit edip kazanın nedenini belirtir.

Kaza kırım raporu, havacılık alanında çok önemlidir. Bu rapor ile, kazaların yeniden oluşmasını engellemek için alınması gereken tedbirler belirlenebilir3. Bunun yanında, kaza kırım raporu, kazalarda yargılanan ve tazminat isteyen kişiler için de kanıt niteliğindedir.

Ali Yerlikaya'dan kaza ile ilgili açıklama geldi

Ali Yerlikaya X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda:

Milletimizin başı sağ olsun

Bu akşam Gaziantep Havalimanına gitmek için Hatay Havalimanından havalanan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı EM 708 kuyruk numaralı helikopterimiz, Gaziantep'in Nurdağı ilçesi Kartal Köyü mevkiinde kaza kırıma uğramıştır.

En son saat 22.49'da Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezinin temas ettiği helikopterimizde bulunan 2 pilotumuz şehit olmuş, teknisyenimiz yaralanmıştır.

Kahraman pilotlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, Aziz Milletimize ve Emniyet Teşkilatımıza başsağlığı diliyorum.

Şehitlerimizin makamı âli olsun.
Yaralı polisimize acil şifalar diliyorum.

Ahmet'in Türküsü filmi Ahmet Kaya kim? Gerçek adı ne? Celil Nalçakan kimdir? Ahmet'in Türküsü filmi Ahmet Kaya kim? Gerçek adı ne? Celil Nalçakan kimdir?

Kaynak: Haber Merkezi