Bugün ülkemizde hava durumu nasıl olacak? Bugün ülkemizde hava durumu nasıl olacak?

Kişiler MHRS ile istedikleri randevuyu farklı yollarla alabilirler. MHRS randevu sistemi, hastane, sağlık ocağı ya da aile hekimliği seçeneklerini sistemde gösterir. Kişiler istedikleri seçeneği tıklayarak randevularını onaylarlar. Peki randevu alamadığınızda veya sürekli dolu diyorsa nereye şikayet edilir? İşte ayrıntılar...

Hastaneden randevu alamıyorum nereye şikayet edebilirim?

Türkiye’de hastaneden randevu almakta zorlanan çok sayıda insan var. Bu konuda şikayet etmek istiyorsanız, aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz:

 • Randevu almak istediğiniz hastane, bölüm ve doktoru 182 numaralı MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) çağrı merkezine bildirerek, sistemin geliştirilmesi için isteğinizi kaydettirebilirsiniz
 • . Şikayetvar gibi internet platformlarında, randevu alamadığınız hastane, bölüm ve doktoru yazarak, yaşadığınız sorunu anlatabilirsiniz. Bu şekilde, hem diğer hastaların haberdar olmasını sağlar, hem de hastane yönetimlerinin konuya eğilmesini teşvik edebilirsiniz.
 • Sağlık Bakanlığı’nın resmi web sitesinde bulunan BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) kısmından, randevu alamadığınız hastane, bölüm ve doktoru belirterek, şikayetinizi gönderebilirsiniz. Bu şekilde, sorununuzun çözülmesi için ilgili yerlere iletilebilmesini sağlayabilirsiniz.

Hastaneden Randevu Alamıyorum Nereye Şikayet Edebilirim (2)

Mhrs neden randevu alamıyorum?

MHRS’ye mobil uygulama, web sitesi veya Alo 182’den ulaşabilirsiniz. Fakat MHRS’de istediğiniz randevuyu almak bazen mümkün olmayabilir. Bunun sebepleri şunlar olabilir:

 • Randevu almak istediğiniz hastane, klinik veya hekim çok talep görebilir. Bu durumda, randevu boşlukları hemen dolabilir veya hiç kalmayabilir.
 • Randevu almak istediğiniz tarih veya saat uygun olmayabilir. Bu durumda, başka bir tarih veya saat denemeyi seçebilirsiniz.
 • Randevu almak istediğiniz hastane, klinik veya hekim öncelikli vatandaşlara ayrılmış olabilir.

Öncelikli vatandaşlar, 65 yaş ve üstü, kanser hastası, kimsesiz, riskli hamile ve engelli kişilerdir. Bu durumda, başka bir hastane, klinik veya hekim denemeyi seçebilirsiniz. Eğer bu sebeplerden hiçbiri randevu alamamanızı açıklamıyorsa, MHRS’de bir problem olabilir. Bu durumda, MHRS destek hattı olan [email protected]’ye e-posta atabilir veya 444 38 33’ü arayabilirsiniz.

Hastaneden Randevu Alamıyorum Nereye Şikayet Edebilirim (6)

E devletten neden randevu alamıyorum?

E devletten randevu alamamanızın nedenleri şunlar olabilir:

 • Randevu almak istediğiniz yer veya doktor için yer kalmamış olabilir. Bu durumda, boş yer çıkarsa haber verilmesi için istekte bulunabilirsiniz.
 • Randevu almak için kullanmanız gereken e-devlet şifresini hatalı girmiş olabilirsiniz. Bu durumda, şifrenizi doğrulayın veya değiştirin.
 • E-devlet sistemi geçici olarak çalışmıyor veya çok yoğun olabilir. Bu durumda, bir süre sonra tekrar deneyin veya Alo 182 numarasını arayarak randevu almaya çalışın.
 • E-devlet sistemine kayıtlı olan yaşadığınız adres güncel değil olabilir. Bu durumda, adresinizi güncellemek için nüfus müdürlüğünden randevu almanız gerekir.

Hastaneden Randevu Alamıyorum Nereye Şikayet Edebilirim (5)

MHRS randevu Alamıyorum hata veriyor neden?

 MHRS randevu alabilmek için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Eğer e-Devlet şifreniz varsa ama yine de MHRS randevu alamıyorsanız, bunun nedeni şunlar olabilir:

 • İnternet bağlantınızda bir problem olabilir. Bağlantınızı kontrol edip tekrar deneyin.
 • MHRS sisteminde bir arıza meydana gelmiş olabilir. Biraz bekleyip tekrar deneyin.
 • MHRS sisteminde güncelleme veya bakım yapılıyor olabilir. Bu durumda, MHRS web sitesinde bir duyuru yayınlanır. Duyuruları izleyin ve çalışmalar tamamlandıktan sonra tekrar deneyin.
 • MHRS sistemindeki kayıtlı bilgilerinizde bir yanlışlık olabilir. Bu durumda, [email protected] adresine e-posta göndererek durumu bildirin.

MHRS randevu Alamıyorum hep dolu neden?

MHRS randevu almak için bazen zorluklar yaşanabiliyor. Bunun nedeni, doktorların randevu sistemlerinin dolu olması, hastaların randevularını iptal etmemesi veya öncelikli gruplara ayrılan kontenjanların olması olabilir.

MHRS randevu almanızı kolaylaştıracak bazı taktikler şunlardır:

 • Hangi hastane, poliklinik ve doktora gitmek istediğinizi seçin. MHRS mobil uygulamasını veya web sitesini kullanın veya ALO 182 numarasını arayın.
 • Randevu yenileme ve güncelleme saatlerine dikkat edin. Randevu saatleri genellikle saat 16:00’dan itibaren güncellenir. Bu saatlerde müsait yer olup olmadığını göz atın.
 • Bildirim zilini aktif hale getirin. Böylece boş yer çıktığında haberiniz olur.
 • İl ve ilçe seçerek yakınınızdaki diğer hastane ve doktorlara da bakabilirsiniz. Belki biraz daha uzakta olsa da aradığınız randevuyu bulabilirsiniz.
 • Aile hekiminizden randevu isteyin. Aile hekiminiz sizi devlet hastanesindeki uzman doktorlara yönlendirebilir.
Kaynak: Haber Merkezi