Ülkemizde birçok hastane var. Gelişen teknolojiyle beraber randevu almak artık çok basitleşti. Yine de merak edilen sorulardan biri de Hastane randevu almadan muayene olabilir miyim? işte merak ettiğiniz soruların cevaplarını haberimizde açıkladık...

Hastane randevu almadan muayene olabilir miyim?

Sağlık Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgeyle koronavirüs döneminde başlatılan randevu zorunluluğunun kaldırıldığını duyurmuştu. Bu sayede hastalar artık randevu almadan da devlet hastanelerine gidebilecek.

Fakat randevu sistemi yine de işliyor. Hastanede beklemeden muayene olmak isteyenler MHRS’den randevu alıp hastaneye gidebilecekler.

COVID salgını nedeniyle sadece randevu alan hastaların muayene edildiği uygulamanın artık geçerli olmadığı, normalleşme süreciyle birlikte hastanelerin hem randevulu hem de randevusuz hastalara hizmet vermektedir.

Randevusuz muayene olur mu 2024?

COVID-19 salgınında normalleşme aşamasına gelindiği için, poliklinik muayeneleri artık sadece MHRS randevusu ile değil, randevusuz da yapılabilecektir. Bu konuda Bakanlık ve hastaneler gerekli planlamayı yapacaktır. Bu, daha önce MHRS randevusu olmadan poliklinik muayenesi yapılmayacağına dair gönderilen genelgedeki talimatın değiştirildiğini belirtmektedirler. 

MHRS sisteminden randevu alan yada almayan vatandaşlar randevusuz hastaneye giderek sıra alıp muayene olabilirler.

MHRS Sistemi nedir?

MHRS, vatandaşların Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarından ve aile hekimlerinden Alo182, web sitesi veya mobil uygulama aracılığıyla istedikleri yer ve doktordan randevu alabildikleri bir sistemdir. MHRS, AB’nin onayladığı 20 temel kamu hizmetinden biri olup, kamu hastanelerinin randevu sistemlerini merkezi bir şekilde yöneten dünyada eşsiz bir sistemdir.

Hastane Randevu Almadan Muayene Olabilir Miyim Randevusuz Muayene Olur Mu 2024 (1)

MHRS, Alo 182 Çağrı merkezi, internet ve mobil uygulamalar üzerinden hastane ve aile hekimlerine %99,6 oranında ulaşım imkanı sağlamaktadır. MHRS, randevu sisteminden elde edilen verilerle sağlık politikalarının geliştirilmesine de katkı sağlamaktadır.

MHRS Sisteminden nasıl randevu alınır?

MHRS’ye üye olarak ya da e-devlet girişi yaparak MHRS’den randevu alabilirsiniz. MHRS’ye mobil uygulamadan ya da web sitesinden ulaşabilirsiniz. Randevu almak için MHRS hesabınızla sisteme giriş yapın. MHRS hesabınız yoksa e-devlet girişi seçin.

Hastane Randevu Almadan Muayene Olabilir Miyim Randevusuz Muayene Olur Mu 2024

MHRS hesabı oluşturmak için üye ol seçeneğini kullanın. Sisteme girdikten sonra hastane ya da aile hekimi seçerek randevu alın. Hastane seçtiyseniz poliklinik, konum ya da genel arama kriterlerini kullanın. Uygun randevuları görüntüleyip istediğinizi seçin. Uygun randevu yoksa talep bırakın. Talebiniz karşılandığında size SMS ile bildirilecektir.

Uçakta türbülans en az nerede hissedilir? Uçakta en az neresi sallanır? Uçakta türbülans en az nerede hissedilir? Uçakta en az neresi sallanır?

Telefon ile nasıl randevu alabilirim?

Sağlık Bakanlığı hastanelerine randevu almak için ALO 182 çağrı merkezini kullanabilirsiniz. Canlı operatörle konuşurken kimlik bilgilerinizi söyleyin ve muayene olmak istediğiniz bölüm ve hastaneyi seçin. Eğer boş yer varsa randevunuzu ayarlayabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi