Günümüzde kredi kartı kullanımı çok sıkılaştı. Kredi kartı kullanımının artmasıyla beraber vatandaşlar bazı soruların cevaplarını araştırmaya başladı. Harçlık Avans tahsilatı kesintisi nedir? İşte ayrıntılar...

Harçlık Avans tahsilatı kesintisi nedir?

Harçlık avansı, KYK bursu veya kredisi alan 18-26 yaşındaki üniversite öğrencilerine Ziraat Bankası’nın sunduğu hem ücretsiz hem de faizsiz bir alışveriş imkanıdır. Bu imkanı kullandığınızda, bir sonraki ay bursunuz veya krediniz hesabınıza yattıktan sonra, harcadığınız miktar hesabınızdan otomatik olarak alınır. Bu miktar, harçlık avans tahsilatı kesintisi olarak adlandırılır.

Harçlık avans tahsilatı kesintisi, bankaların aldığı hesap işletim ücreti gibi bir şey değildir. Bu kesinti, sadece sizin önceden kullandığınız harçlık avansını geri ödemenizdir. Eğer harçlık avansından yararlanmadıysanız, bursunuzda veya kredinizde kesinti olmaz.

Cem Satman kimdir hangi takımlı? Cem Satman kimdir hangi takımlı?

Harçlık Avans Tahsilatı Kesintisi Nedir (1)

Harçlık avans nedir?

Harçlık avans, KYK tarafından verilen burs veya öğrenim kredisi alan üniversite öğrencilerinin kullanabileceği bir alışveriş limitidir. Bu limit, hesabınızda para bitince devreye girer ve size 375 TL’lik alışveriş yapma olanağı verir. Harçlık avans, ne faiz ne de masraf ister. Harçlık avansla yaptığınız alışverişler, KYK burs veya öğrenim kredinizle otomatik olarak ödenir.

Harçlık avans geri ödenir mi?

KYK burs veya öğrenim kredisi her ay yatmadan önce, harçlık avans limiti kendiliğinden sıfıra iner. Bu yüzden, harçlık avansı geri ödemek gerekmez, fakat alınan miktar bir sonraki ayın burs veya öğrenim kredisinden kesilir.

Harçlık avans borcu nasıl ödenir?

KYK burs/öğrenim kredisi alıyorsanız, harçlık avansınızın geri ödemesi hesabınıza gelen paradan otomatik olarak kesilir. Bu yüzden harçlık avansınızı kapatmak için hesabınıza ekstra para atmanıza ihtiyaç yoktur.

Ziraat harçlık avans kullanamıyorum neden?

Harçlık avans özelliğinden faydalanamıyorsanız, bunun nedeni birkaç şey olabilir. Bunların arasında şunlar vardır:

  • Kredi kartınızın minimum ödemesini gerçekleştirmemiş olabilirsiniz. Bu durumda, harçlık avans limitiniz geçici olarak askıya alınır. Minimum ödemeyi yaptığınızda, limitiniz tekrar aktif olur.
  • Harçlık avans limitinizin hepsini tüketmiş olabilirsiniz. Bu durumda, limitinizi yeniden kullanabilmek için, harçlık avans borcunuzu kapatmanız ya da KYK burs ya da kredinizin hesabınıza yatmasını beklemeniz gerekir.
  • Harçlık avans özelliğinizi sonlandırmış olabilirsiniz. Bu durumda, özelliği yeniden başlatmak için, müşteri hizmetleri ya da şubeler ile irtibata geçmeniz gerekir.

Bu nedenlerden biri sizin durumunuza uygunsa, gerekli adımları izleyerek harçlık avans özelliğinden yararlanmaya devam edebilirsiniz. Eğer farklı bir problemle karşılaşıyorsanız, Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile konuşarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi