Solunum pigmentleri, solunum sistemlerinde kan aracılığıyla O2 ve CO2 taşınmasını sağlar. İnsanlar ve birçok omurgalı hayvan, solunum pigmenti olarak hemoglobin adlı bir protein kullanır. Hemoglobin, vücudumuzun her yerine kanla O2 götürür ve akciğerlerden CO2 atılmasına yardımcı olur. Hemoglobin, bunu yapısında bulunan demir atomları ile yapar. Demir atomları O2 ile bağlandığında kırmızı renk oluşturur. Bu, demirin havaya maruz kaldığında paslanarak kızıla dönmesine benzer. Fakat kanımızdaki O2 azaldıkça, kanın rengi de koyulaşır. Peki hangi hayvanın kanı mavi renktir? İşte ayrıntılar...

Hangi hayvanın kanı mavi renktir?

Mavi kan var mıdır, hangi hayvanın kanı mavidir gibi soruların detayları sorgulanıyor.  Kanın rengini belirleyen şey, oksijen taşımak için kullandığı moleküldür. İnsanlar ve diğer omurgalılar, oksijenle kırmızıya dönen demirli bir molekül olan hemoglobini kullanır.

Hangi Hayvanın Kanı Mavi Renktir Mavi Kan Var Mıdır

Fakat bazı omurgasızlar, oksijenle maviye dönen bakırlı bir molekül olan hemosiyanini kullanır. Bu omurgasızlar arasında yengeçler, örümcekler, kalamarlar ve ahtapotlar bulunur.Mesela, ahtapotların kanı mavidir. Ahtapotlar, hemoglobin yerine başka bir protein kullandıkları için kanları mavidir. Bu, onların çok eski bir hayvan türü olduğunu gösterir.

Hangi hayvanın kanı yeşildir?

Yeşil kanlı canlılar sadece filmlerdeki uzaylılar değildir. Bu gruba deniz solucanları, bazı sülükler ve solucanlar da dahildir. Bunların yeşil kanı olmasının nedeni, klorokruonin adlı başka bir proteindir. Bu proteinin yapısı, insanlarda bulunan hemoglobine çok benzerdir. Kimyasal yapıları hemen hemen aynıdır, ancak vinil grubunun yerine aldehit grubu vardır ve bu küçük fark, renk değişikliği olarak görülür.

Kısırlık bulgur hangisi? Kısırlık bulgur ile köftelik bulgur aynı mı? Kısırlık bulgur hangisi? Kısırlık bulgur ile köftelik bulgur aynı mı?

Hangi Hayvanın Kanı Mavi Renktir Mavi Kan Var Mıdır (2)

Hangi hayvanın kanı mordur?

Fıstık solucanları, ördek sülükleri ve kıl solucanları gibi canlıların çoğu okyanusta yaşar. Bu canlıların kanı, hemoeritrin adlı başka bir oksijen taşıyıcı protein sayesinde renklidir. Bu protein de demir içerir ama hemoglobinden farklı bir yapıya sahiptir.

Hangi Hayvanın Kanı Mavi Renktir Mavi Kan Var Mıdır (3)

Oksijensiz kalan kan renksiz olur, ama oksijen aldığında parlak mor-pembe bir renk alır. Hemoglobine kıyasla daha az verimli olan bu solunum pigmenti, oksijen taşıma yeteneğinin sadece %25’ine sahiptir.

Kaynak: Haber Merkezi