Arabaya göktaşı çarptı! Görenler şok oldu Arabaya göktaşı çarptı! Görenler şok oldu

Hamas lideri İsmail Haniye'nin grubun ateşkes anlaşmasına varmaya "yakın" olduğunu söylemesi, 7 Ekim saldırılarında rehin alınan onlarca kişinin serbest bırakılabileceğine dair umutları arttırdı.

Hamas'ın saldırıları sırasında ele geçirilen yaklaşık 240 rehineden bazılarının serbest bırakılmasını sağlamaya yönelik müzakere çabalarının durumu hakkında İsrail'den henüz bir yanıt gelmedi.

Kaynaklar, 50-100 arasında çocuk, kadın ve yaşlının serbest bırakılabileceğini söylüyor. Askerlerin değiş tokuş edilmesi olası değil.

Daha önceki rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayan Kızıl Haç'ın başkanıyla görüştükten sonra ofisinden yapılan açıklamaya göre Haniye "Ateşkes konusunda bir anlaşmaya varmaya yakınız" dedi.

Beyaz Saray sözcüsü John Kirby'nin Gazze'deki bazı rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşmanın "her zamankinden daha yakın" olduğunu söylemesinin ardından geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, Hamas'ın siyasi ofisinin bulunduğu ve İsrail ile perde arkasında diplomatik bağları olan Katar'ın aracılık ettiği görüşmeler için umutlar artarken, bir anlaşmanın yakın olduğuna inandığını söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi