Hafize Gaye Erkan’ın kararı sonrası bir çok kişi istifanın  neden kaynaklandığını sorgulamaya başladı. 

Ekonomi çevreleri Hafize Gaye Erkan’ın babası üzerinden yapılan spekülasyonların istifanın en önemli nedeni olarak gösteriyor. Hafize Gaye Erkan’ın son günlerde adı çeşitli iddialarla anılan babası Erol Erkan’ın, Mehmet Ağar’ın teyze oğlu olduğu Erk Acarer tarafından haber yapılmıştı. Her ikisi de Elazığlı olan Erol Erkan ve Mehmet Ağar benzerlikleriyle dikkat çekmiş, ancak iddia Mehmet Ağar tarafından yalanlanmıştı.

Ekonomi çevreleri Hafize Gaye Erkan'ın istifasını, neyi yanlış yaptı? diyerek sorgulayarak; "Yapılması gereken herşeyi doğru yapıyordu. Ülkedeki Para babalarını ya da onların maşalığını yapanların baskılarına direnemedi. Piyasayı hep aşağıya çekilecek bir sebep üretiyorlar" yorumları yapıldı. 

Hafize Gaye Erkan

Hafize Gaye Erkan Resmi sosyal medya hesabından yaptığı istifa açıklamasında şunları söyledi; 

Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

Ofsayt olmasaydı ne olurdu? Ofsaytın mantığı nedir ofsayt kuralı neden var? Ofsayt olmasaydı ne olurdu? Ofsaytın mantığı nedir ofsayt kuralı neden var?

Saygılarımla.

Yeni merkez  bankası Başkanı kim olacak?

Hafize Gaye Erkan'ın istifası ile, kamuoyu şimdi Merkez Bankası’nın başına kimin geçeceği sorusunun cevabını merak ediyor. 

Ünlü Ekonomist Prof. Dr. Şenol Babuşcu, bir tv programına yaptığı değerlendirmede Erkan’ın yerine başkan yardımcılarından Osman Cevdet Akçay ve Fatih Karahan’ın atanabileceğini açıkladı. 

Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Fatih Karahan’ın atanma ihtimalinin daha kuvvetli olduğunu belirtirken, Osman Cevdet Akçay'ın bu göreve layık birisi olduğunu ifade etti. 

Prof. Dr. Şenol Babuçcu, atamada siyasi eğilimlerin ön plana çıkabileceğini belirterek; "Osman Cevdet  Akçay AKP’ye yakın bir isim değil. Merkez Bankası’nı bilen dürüst bir isimdir. Fatih Karahan ise yıllarca Cumhurbaşkanı'nın danışmanlığını yapmıştır. Siyaseten AKP’ye gönül vermiş biri. Siyasi tercihler öne çıkacaktır" dedi.

Ekonomist Enes Özkan da yaptığı açıklamada; Hafize Gaye Erkan sonrası iki başkan yardımcısından birinin bu göreve getilebileceğini söyledi.

Editör: Mustafa UÇAR