‘’Kokain Kraliçesi (Drug Godmother)’’ olarak anılan Griselda Blanco, henüz 11 yaşındayken ilk cinayetini işlemiştir. Tarihin gördüğü en azılı çete liderlerinden biri olarak bilinmektedir. Sofia Vergara’nın Netflix’te yayınlanacak yeni dizisinde canlandırdığı karakter ise Griselda Blanco kimdir sorusunu gündeme getirmiştir. 

Adeta bir suç makinesi olarak bilinen Griselda’nın hem özel hayatı hem de ‘iş hayatı’ ilgililerinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. 

Griselda Blanco Kimdir 4

Griselda Kimdir? Griselda Blanco Biyografi

Suç dünyasının erkeklerin tekelinde olduğu bilinen bir gerçek olsa da uyuşturucu baronluğu ve çete liderliği dünyasından bir kadın olan Griselda Blanco geçmiştir. 

Ünlü oyuncu Sofia Vergara’nın Netflix’in yeni orijinal içeriğinde hayat verdiği Griselda karakteri, gerçekte Griselda Blanco kimdir sorularını da beraberinde getirmiştir. 

Kokain kraliçesi Griselda, 15 Şubat 1943 tarihinde Kolombiya’nın Medellin şehrinde hayata gözlerini açmıştır. Küçükken babası öldürülen ve yoksul bir yaşam sürmek zorunda kalan Griselda’nın çocukluğu oldukça zor geçmiştir.

16 yaşında evden kaçıp sokaklarda hayatta kalmaya çalışan Griselda Blanco yasa dışı işlere bulaşmaya başlamış ve bu durum ona kendisinin en çok anıldığı sıfatlar olan ‘’Ana’’ ve ‘’Kokain Kraliçesi’’ lakaplarını kazandırmıştır.

Geri sayım 2  ne zaman çıkacak? Countdown 2 gelecek mi? Geri sayım 2 ne zaman çıkacak? Countdown 2 gelecek mi?

Griselda Blanco Kimdir 5

Uyuşturucu kaçakçılığında yeni bir döneme imza atan Griselda Blanco’nun Medellin, Miami ve New York arasında yarattığı ağda 1 milyar dolarlık bir uyuşturucu hattı oluşturduğu bilinmektedir.

Griselda Blanco’nun hayat hikayesi yeniden ele alınarak Netflix içeriği olarak karşımıza çıksa da daha önce ‘’Cocaine Cowboys 2: Hustlin With the Godmother’’ adlı belgeselde de kendisi ve hayatı filme alınmıştır. 

Griselda Blanco İlk Kimi Öldürdü?

Yaklaşık 200 kişinin cinayetinde rol oynadığı bilinen Griselda Blanco, 11 yaşında zengin bir ailenin 10 yaşındaki çocuğunu kaçıran bir gruba dahil oldu. Kaçırdıkları çocuğun ailesi fidyeyi ödemeyi reddettiğinde ise öldürme emri Griselda’ya verilmiştir. 

Not: Griselda Blanco’nun üç eşinin cinayetinden de sorumlu olduğu iddia edilmiştir. 

Griselda Blanco Nasıl Tutuklandı?

Griselda Blanco Kimdir

Griselda, Amerika’ya kadar uzanan uyuşturucu ticareti tarihinde önemli bir rol üstlenmiştir. Marijuana’nın yerini kokainin aldığı dönemler olan 1970’lerin ortalarında ikinci eşi Alberto Bravo ile birlikte sahte pasaportlarla Amerika’ya göç etmiştir. 

New York’ta Queens’e yerleşen Griselda burada büyük bir kokain ağı kurmuş fakat aradan çok geçmeden, 1975 yılında federal uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarına maruz kalmıştır. 

Suçlamaların ardından önlem amacıyla Kolombiya’ya kaçmış fakat sonrasında Amerika’ya geri dönerek Miami’ye yerleşmiştir. 

Tarihler 17 Şubat 1985’i gösterdiğinde Griselda Blanco evindeyken DEA ajanları tarafından tutuklanmıştır. Para aklama, cinayet, uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer suçlarla birlikte federal mahkemede ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

Hapishanedeyken de uyuşturucu ticareti işinin başında durmuş ve oğlunun yardımıyla işlerine içerden de devam etmiştir. 

Not: Başsavcılık, Griselda Blanco’nun emrinde olan teğmenlerden birine baskı yaparak Blanco’yu üç kocasının cinayetlerinden de suçlamak için kanıt ele geçirse de başsavcı ve bölge vekili arasında yaşanan skandal gelişmeler sebebiyle dava düşmüştür. 

2004 yılında Kolombiya’ya sınır dışı edilmesinin ardından Medellin’e dönmüş ve kendisinden ölümüne kadar haber alınamamıştır. En son da 2007 yılında El Dorado Uluslararası Havalimanı’nda görülmüştür. 

Griselda Blanco Kimdir 6

Griselda Blanco Nasıl Öldü?

3 Eylül 2012 tarihinde bir kasap dükkanından çıkarken kimliği bilinmeyen motosikletli adamlar tarafından iki bez başından vurulmuş ve 69 yaşında hayatını kaybetmiştir. 

Netflix Griselda Dizisi

Griselda Blanco Kimdir 3

Amerikan yapımı biyografik suç drama türündeki ‘Griselda’ dizisi, gerçek olaylardan esinlenerek kurgulanmıştır. 

Dizide başrol Sofia Vergara, Kolombiya’nın ünlü uyuşturucu baronu olan Griselda Blanco’ya hayat vermektedir. 

Her biri yaklaşık 1 saatten oluşan 6 bölümü ile Griselda, 25 Ocak 2024 tarihinde Netflix platformunda izleyici karşısına çıkmıştır. 

Kaynak: Hatice Zeybek