Kış aylarında ellerimiz ve ayaklarımız bir türlü ısınmaz. Hatta geceleri üşümemek ve uykuya çabuk dalmak için çoraplarımızı çıkarmadan yatarız. Peki bu doğru mu? Gece yatarken çorap giyilir mi? Gece çorapla yatınca ne olur? Gibi sorular, birçok insanın merak ettiği ve farklı görüşlerin olduğu bir konudur. Bizde bu haberimizde, çorapla uyumanın faydalarını ve zararları hakkında bilimsel verileri ele alacağız. Çorapla uyumanın sizi nasıl etkilediğini öğrenmek için lütfen okumaya devam edin... 

gece bebeklerde çorapla uyumanın zararları

Sosyal medya hesaplarında bu konu ile ilgili yapılan birçok paylaşım bulunmaktadır. Bizimde dikkatimizi çeken instagram sayfası üzerinden yapılan bu paylaşımda çorapla uyumanın beyni öldürdüğü iddia edilmiş ve gönderi birçok kişi tarafından beğeni alıp yorum yapılmış.

Paylaşımda geçen metin şu şekilde:

Çorapla uyumanın beyni öldürdüğünü biliyor muydunuz? İnsanlar uyuduğu sırada kan dolaşımı yavaşlar, çorap kılcal damarlar üzerinden oluşturduğu baskıyla yavaş akan kanı daha çok yavaşlatır ve beyninize yeteri miktarda kan gitmesine engel olur. Alzheimer gibi hastalıklara sebep olmaya başlar.Peki gerçekten çorapla uyumak beyni öldür mü?

Gece yatarken çorap giyilir mi?

Gece çorapla yatınca ne olur

Doç. Dr. Pawan Raj'ın yaptığı açıklamaya göre; Beynimiz, sıcaklık değişimlerinden etkilenmemesi için kalın bir kafatasıyla çevrilidir. Bu yüzden çorap giymek ya da başka bir şey giymek beynimizi pek etkilemez. Dr. Raj, çorapla uyumanın soğuk havalarda uykuya dalmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

1999 yılında Nature’da yayımlanan bir makalede, elleri ve ayakları uyumadan önce sıcak tutmak kan damarlarının genişlemesine ve hızlı uykuya dalmayı kolaylaştırdığını belirtmiştir. 2007 yılında yayımlanan başka bir makaleye ise, yetişkinlerde ışıklar kapandıktan sonra çorapla uyumak uyku başlangıcını hızlandırdığı ve uyumaya geçiş hızına yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Özellikle uykuya dalmakta güçlük çekenlerin çorap giymesi önerilir.Çünkü ayakları ısıtmanın kan damarlarının genişlemesine neden olduğunu ve bu durumunda beyne uyku zamanının geldiğine dair sinyal göndermesine yardımcı olduğu açıklanmış. Bazı araştırmalara göre, ellerindeki ve ayaklardaki damarlar ne kadar çok genişlerse uykuya dalmanın bi o kadar çabuk olduğu deneyimlenmiştir.

Gece yatarken çorap giyilir mi? Gece çorapla yatınca ne olur? gibi merak edilen bu soruların yanıtlarını aslında bir kısım vermiş olduk.

Özellikle çorapla uyumanın beyni öldürdüğü iddiasının asılsız olduğunu anlıyoruz.Uyurken çorap giymenin kılcal damarlar üzerinde baskı oluşturduğu ve beyne kan gitmesine engel olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmuyor.Diğer yandan çorapla uyumanın Alzheimer gibi hastalıklara da sebep olduğuna dair hiçbir araştırma bulunmuyor.

Gece çorapla yatınca ne olur?

Çorapla uyumak uyku kalitesini artırır mı

Karşımıza çıkan birçok asıllı asılsız paylaşımlardan sonra akıllara gece çorapla yatınca ne olur ? sorusu haliyle takılıyor. Bu sorunun cevabını ise gece yatarken çorap giymenin hem olumlu hem de olumsuz etkileri ele alarak açıklayabiliriz. Dilerseniz önce gece çorapla yatmanın ne gibi faydaları varmış bakalım...

 • Gece çorapla yatmak, ayaklarınızı ısıtarak kan damarlarınızın genişlemesine ve beyninize ‘uyku zamanı’ sinyali göndermesine yardımcı olabilir. Bu da daha hızlı ve rahat uyumanızı sağlar. 

 • Gece çorapla yatmak, soğuk havalarda veya stresli durumlarda kan dolaşımının bozulmasına bağlı olarak parmaklarda uyuşma, ağrı ve renk değişimi gibi belirtilere ortaya çıkan Raynaud hastalığını önleyebilir. 

 • Gece çorapla yatmak,  vücut ısısının düzenli bir şekilde düşmesine yardımcı olduğu için özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda sık görülen sıcak basmalarını azaltabilir. 

 • Gece çorapla yatmak, ayaklarınızı nemlendirmek için de faydalı olabilir. Yatmadan önce ayaklarınıza yağ veya losyon sürdükten sonra çorap giyerseniz, cildinizin kurumasını ve çatlamasını önleyebilirsiniz.

Gece çorapla yatmanın zararları da şu şekilde olabilir: 

 • Giydiğiniz çorabın eğer lastikleri sıkı ise uzun süren basınç nedeniyle ayaklarda, kan dolaşımını olumsuz etkileyebilir.

 • Çok fazla havasız kaldığı için mantar oluşumuna neden olabilir.

 • Deride kuruluk nadirende olsa tırnak yapısında bozukluk görülebilir.

 • Egzama oluşumu,

  Dünya AIDS Günü: AIDS ile ilgili 5 efsane ve yanlış kanı Dünya AIDS Günü: AIDS ile ilgili 5 efsane ve yanlış kanı
 • Özellikle çok sıkı veya sentetik kumaştan yapılmış çoraplar, ayaklarınızın şişmesine veya cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

 • Yıkandıktan sonra çoraplarda kalan deterjan artığı; dermatitlere neden olabilir. 

Çorapla uyumak Alzheimer hastalığına yol açar mı?

Çorapla uyumak alzheimer hastalığına yol açar mı

Çorapla uyumanın beyni öldürdüğü iddia edilmesi gibi Çorapla uyumak alzheimer hastalığına yol açar mı? sorusu merak edilip sıkça araştırılıyor. Yapılan araştırmalara göre, çorapla uyumanın beyne negatif bir etkisi yok. Sadece elleri ve ayakları belirli bir ısıya getirip uykuya geçişi zamanını kolaylaştırıyor. Uzmanlar, özellikle uyku problemi yaşayan insanlara çorap giyerek uyumalarını öneriyor. Çorapla uyumanın kılcal damarlara baskı yaptığı ve beyne kan gitmesine engel olduğuna dair bir kanıt yok.

Günlük temizliğe dikkat edilmesi ayakların temiz ve kuru tutulması  çorap lastiklerinin fazla sıkı olmaması gerekiyor. Alzheimer gibi ciddi hastalıklarla da neden olduğuna dair bir bilgi de bulunmamaktadır.

Gece çorapla uyumak günah mı?

Gece çorapla uyumak günah mı

Gece çorapla uyumak günah mı? sorusu dikkatimizi çeken ilginç sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilimsel açıklamasının ardından dini açıklaması da var mı gelin birlikte göz atalım...

Öncellikle İslam dininde çorapla yatmanın hiçbir mahsurunun olmadığını öğreniyoruz. Ancak yatağa girmeden önce çorabınızın temiz olması gerekmektedir. Gece yatarken günlük çorabınızı çıkartarak yeni temiz çorap tercih edilmelidir. İslam dininde uyku adabı konusunda yer alan ifadelere göre bu önemli bir detaydır. Yatma adabı dersinde, kişinin çorap veya üzerindeki kıyafetlerle yatmaması tavsiye edilir. Eğer kişi üşüyorsa, çorabıyla veya kıyafetiyle, mest ayakkabısıyla da yatabilir. Bu durum İslam dininde haram ya da günah değildir. 

Bebeklerde çorapla uyumanın zararları nelerdir?

Bebeklerde çorapla uyumanın zararları nelerdir

Bebeklerde çorapla uyumanın zararları  nelerdir sorusuna geçmeden önce uykunun bebek için ne kadar önemli olduğunu bilmek gerekir. Uyku bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle bebeklerin giyecek olduğu çorapları doğru seçmek son derece önemlidir. Yenidoğan bebekler henüz beden ısılarını kontrol edemdiği için vücut sıcaklığını yetişkinler gibi ayarlayamazlar.Aksi halde bebeğinizin uyku düzenini etkilemiş hatta aşağıdaki nedenlere de sebep olabilirsiniz...

Bebeklerde çorapla uyumanın zararları şu şekildedir:

Yanlış ve bacağı sıkan bir çorap, kan dolaşımını olumsuz etkiler. Bu da birçok soruna neden olabilir. Çorabın çok sıkı olması ve yeterince temiz olmaması mantar, koku gibi sorunlara yol açar.
Bebeklerin rahat uyuması için bulundukları oda sıcaklığı 18-20 derece arasında olmalı ve eğer oda bu sıcaklık civarındaysa ve buna rağmen çorap giydirilirse aşırı ısınma ile bebek rahatsız olur, uykusu sıklıkla bölünür.

Bebekler çorapsız mı uyumalı?

Bebeklerin çoraplı çorapsız uyumaları tamamen mevsime göre hareket edilmesi, bebeğin bulunduğu ortamın ısı derecesine göre değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bebeklere külotlu çorap giydirmek zararlı mı?

Bebeklere külotlu çorap giydirmek zararlı mı

Bebeklere külotlu çorap giydirmek zararlı mı sorusu içinse öncelikle bebeğinizin sağlığı ve rahatlığı açısından son derece önemlidir. Ancak külotlu çorapları, cilde zarar vermeyecek malzemelerden  ve %100 pamuktan  üretilmelidir. Bebekler alerjilere karşı hassasiyeti yüksektir bu nedenle son derece yumuşak, rahat ve içerisinde zararlı madde bulundurmayan bebek külotlu çorapları tercih edilmelidir.

Kaynak: Hatice Zeybek