Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucunda evlerin yarısının tahrip olduğunu bildirdi. BM’nin Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) Yönetici Sekreteri Rola Dashti, “Gazze’deki tahribat, daha önce hiç karşılaşılmamış seviyelerde.” şeklinde bir açıklama yaptı.

UNDP Arap Ülkeleri Bölgesel Büro Direktörü ve Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah el-Derderi ile BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) Yönetici Sekreteri Rola Dashti, “Gazze Savaşı: Filistin Üzerindeki Olası Sosyo-Ekonomik Etkiler” başlıklı bir raporu basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuyla paylaştılar.

El-Derderi, Gazze’deki konutların yüzde 50’sinin sadece bir ay içinde yok olduğunu belirtti ve bu durumun büyük bir sınav olduğunu ifade etti.

"Bu uzun vadeli yerinden edilme krizine yol açarak önemli insani, ekonomik, kalkınma ve güvenlik sonuçları doğurabilir. Karşılaştırmak amacıyla bakarsak, Suriye, savaşın 4. yılında bu yüzdede konut kaybına uğradı, Gazze sadece bir ayda. Bu daha önce hiç görülmemiş bir durum. Savaş bittikten sonra bile insani etkileri sürecek."

Yanardağ patlaması sonucu 22 hayatını kaybetti Yanardağ patlaması sonucu 22 hayatını kaybetti

Gazze ekonomisini çok kötü durumda

Öte yandan "Gazze Savaşı: Filistin Üzerindeki Olası Sosyo-Ekonomik Etkileri" raporunda, Gazze'nin topyekûn kuşatılması, sermayenin yok edilmesi, zorla yerinden edilme, Batı Şeria'da insanların ve malların dolaşımına getirilen kısıtlamalar sonucunda Filistin'in ekonomik faaliyetlerinin ciddi bir darbe aldığı bildirildi.

Savaşın başlangıcından bu yana yaklaşık 390 bin iş kaybı yaşandığına işaret edilen raporda, savaş öncesi tahminlerle karşılaştırıldığında gayrisafi hasıla kaybının savaşın süresine bağlı olarak 2023 yılında yüzde 4 ila 12, 2024 yılında ise yüzde 4 ila 9 arasında değişeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Raporda, yoksulluğun da savaşın süresine bağlı olarak yüzde 20 ila 45 arasında keskin bir artış göstermesinin beklendiği kaydedildi.

İnsani Gelişme Endeksi'nde keskin bir düşüş yaşanacağı ve çatışmanın yoğunluğuna bağlı olarak Filistin'in 11 ila 16 yıl geriye gitmesinin beklendiği ifade edilen raporda, savaşın ekonomik sonuçlarının insani durum üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri olacağı vurgulandı.

Raporda, Gazze'deki kuşatmanın neden olduğu büyük ölçekli yıkım ve malzeme ve ekipman dahil kaynaklara erişimin belirsizliği göz önüne alındığında, ateşkesin ardından Gazze'de ekonomik iyileşmenin hemen olmayacağı belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi