Türkiye'de gayrimenkul yatırımı, yüksek enflasyon döneminde bile cazip bir seçenek olarak kabul ediliyor. Ancak, bu alanda yatırım yaparken son derece dikkatli olunması gerektiği vurgulanıyor. En küçük bir dikkatsizlik, birikimlerin kaybına neden olabilir. Bu nedenle, gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında profesyonel hukuk desteği almanın önemi büyük.

Yenişehirlioğlu, Kılıçdaroğlu beyanına açıklık getirdi Yenişehirlioğlu, Kılıçdaroğlu beyanına açıklık getirdi

Tapu Sorunları ve İptaller

Gayrimenkul yatırımı yaparken yeterince dikkatli olmayanlar, hisseli bir tapu sahibi olduklarının farkında olmayabilirler. Bu anlık bir dikkatsizlik, tapunun yasal yollarla iptal edilmesine yol açabilir.

Hisseli bir gayrimenkulün hissesini tamamen alıyormuş gibi satın alanlar, bu durumu fark etmezlerse tapu tescil işlemi yapılsa bile tapunun iptal edilmesiyle karşılaşabilirler. Bu sorunu çözmek için diğer hissedarların mahkemeye başvurması gerekebilir.

Ödenen Paraların Akıbeti

Hisseli bir gayrimenkulün hisse satışı karşılığında ödeme yapılır. Tapu, diğer ortakların şikayeti üzerine iptal edilirse, tapuda kayıtlı olan bedel, üçüncü bir kişi olarak gayrimenkule ortak olan ancak tapusu iptal edilen kişiye ödenir. Eğer tapu işlemi sırasında satış bedeli düşük gösterilmişse, büyük bir zarara yol açabilir. Örneğin, 1 Milyon TL ödeme yapılan ama tapuda 100.000 TL gösterilen bir işlem iptal edilirse, hissedarlar sadece 100.000 TL ödemek zorunda kalırken, tapusu iptal edilen kişinin 900.000 TL'si kaybolur. Bu kaybı geri almak neredeyse imkansızdır. İlk satışı yapan kişi mahkemeye verildiğinde bile mahkeme, her iki tarafı da suçlu olarak görebileceği için kişi parasını geri alamayabilir. Bu nedenle gayrimenkul yatırımcılarının dikkatli olmaları ve gerektiğinde profesyonel yardım almaları büyük önem taşıyor.