Dünyanın en sevilen ve en çok takip edilen spor dalı olan futbolda yeni bir dönem başlıyor. Yeni uygulamaya göre futbolcular artık mavi kart görecek.

Sanatçı Mehmet Yakar kimdir kaç yaşında aslen nereli? Sanatçı Mehmet Yakar kimdir kaç yaşında aslen nereli?

Peki Mavi kart nedir? ve Mavi kart gören oyuncuya ne olacak. İşte ayrıntılar...

Futbolda mavi kart nedir? Mavi kart gören futbolcuya ne olacak?

Profesyonel futbolda cezalandrıma denemelerinin bir parçası olarak mavi kart uygulamasına geçilecek ve bu da 50 yıldır yaygın olarak kullanılan ilk yeni kart rengi olacak. 

The Telegraph'ın haberine göre, devrim niteliğindeki bu uygulama, Uluslararası Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından Cuma günü açıklanacak yeni önlemler kapsamında, hakemi aldatmaya faul yapan ya da maçın hakemine karşı gelen oyuncuların 10 dakika süreyle oyundan ihraç edilmesini öngörüyor.

Protokoller, oyuncuların bir maçta iki mavi kart ya da bir mavi ve bir sarının kombinasyonunu görmeleri halinde oyundan atılmalarına yeni bir boyut getirecek.

Mavi kart uygulaması ne zaman başlayacak?

Raporda, elit denemelerin yaz aylarından itibaren başlayabileceği, ancak üst düzey müsabakaların ilk testlerin dışında tutulacağı belirtiliyor. 

Mavi kart ilk olarak hangi liglerde uygulanacak?

Sonuç olarak, FA Cup ve Kadınlar FA Cup maçları denemelere dahil edilebilir ve FA'nın gelecek sezonun müsabakalarını test için gönüllü olarak değerlendirmeyi düşündüğü bildirildi.

Mavi kartlar Galler'de taban seviyesinde başarılı bir şekilde denendi ve taktik faullerin ve itirazların azalmasını sağladı.

Bu rengin, sarı ve kırmızı kartlar arasında karışıklık olabileceği endişesiyle turuncu yerine seçildiği bildirildi.

IFAB devrim niteliğindeki kural değişikliğini Cuma günü açıklayacak, ancak bu değişiklik en üst seviyede hemen uygulanmayacak.

Kaynak: Haber Merkezi