Ethereum ağı, son zamanlarda büyük yatırımcı transferleri ve artan işlem aktivitesi ile dikkat çekiyor. Blockchain verilerine göre, son bir hafta içinde Coinbase borsasına 500 milyon dolara yakın değerde 300.000 ETH aktarıldı. Bu transferler, ilk bakışta Ethereum’da satış baskısı oluşturabileceği endişesi yarattı. Ancak yapılan araştırmalar, bu transferlerin Coinbase’in kendi soğuk cüzdanları arasında gerçekleştiğini ortaya çıktı.

Coinbase, fonlarını güvenlik nedeniyle farklı cüzdanlara dağıtmış olabilir.

Ethereum ağındaki işlem aktivitesi de Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Blockchain izleme platformu Santiment, bu aktivitenin belirli bir nedeni olmadığını ve fiyat üzerinde büyük bir etkisi olmayacağını belirtti. Santiment, Ethereum ağında keskin bir benzersiz adres artışının da yaşandığını ve bunun ETF ile ilgili söylentilerden kaynaklanabileceğini ifade etti.

En ucuz Market deniyordu en pahalısı çıktı! O markete tepki yağdı En ucuz Market deniyordu en pahalısı çıktı! O markete tepki yağdı

Ethereum için şu anda gündemde olan en önemli konu, SEC’in Ethereum’a dayalı bir ETF’yi onaylayıp onaylamayacağı.

ETF, borsada işlem gören fon anlamına gelmekte. Kripto para birimlerine kolay erişim sağlayan yapıyla daha aktif işlemler yapılması hedefleniyor. SEC, daha önce Bitcoin ETF’leri için birçok başvuruyu reddetti veya erteledi. Ancak Ethereum için daha olumlu bir tutum sergilemesi bekleniliyor.

Son olarak Ark Invest ve 21Shares adlı yatırım şirketleri, Ağustos ayında vadeli Ethereum ETF’si ihraç etmek için SEC’e başvuru yaptı. Bazı haber kaynakları, SEC’in Ekim ayında Ethereum ETF’ye yeşil ışık yakabileceğini iddia etti.

Ethereum fiyatı ise bu gelişmelerden henüz etkilenmiş görünmüyor. Ethereum fiyatı, piyasa geneline paralel olarak hareket ediyor ve geçen haftaki düşüşün ardından bu hafta 1.630 doların altında seyrediyor. Ethereum fiyatı, yılın başından beri dalgalı bir seyir izliyor ve Ocak-Şubat aylarında olduğu gibi kararsız bir bölgede bulunuyor.

Ethereum yatırımcıları, SEC kararının Ethereum için bir katalizör olup olmayacağını merakla bekliyor.

Uyarı: Yayınlarımız Bilgilendirme Amaçlıdır. DYOR!

Kaynak: Mehmet Pamuk