Ethem Büyükışık'ın twitter hesabında paylaştığı bir yazı ile Dorukhan Büyükışık'ın ölüm yeniden gündeme gedi. “Değerli dostlarım Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Yargıtay 1. Ceza Dairesi oybirliğiyle kanun yararına bozma kararı alarak Dorukhan’ın ölüm nedeninin cinayet olduğunu ilan etti ve kapatılan cinayet soruşturmasını yeniden açtı. Tüm suçlular adalete hesap verecek'' ifadelerini kullanmasının arından gözler Dorukhan Büyükışık'ın ölümüne çevrildi. Şüpheli ölümde neler oldu? İşte detaylar haberimizde açıkladık...

Ethem Büyükışık kimdir?

Tümg. Ethem Büyükışık, Kara Harp Okulu’ndan 1984’te mezun olduktan sonra, Hava İndirme ve Komando Tugayları ile Özel Kuvvetler’de çeşitli komutanlık pozisyonlarında görev almıştır. Kara Harp Akademisi’ni 1996’da tamamlayıp, Genelkurmay Başkanlığı’nın farklı birimlerinde çalışmış ve üç yıl boyunca Belçika, Brüksel’de NATO Türk Askeri Temsil Heyeti’nde görev yapmıştır. Komando ve Özel Kuvvetler alanında birçok ihtisas kursunu bitiren BÜYÜKIŞIK, 2008’de NATO Okulu’nda Üst Düzey Politika Kursu’nu izlemiştir.

Tuğgeneralliğe 2008’de terfi edip Genelkurmay Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi Başkanlığı’na atanmış, 2010-2012 yılları arasında 1. Komando Tugay Komutanlığı yapmıştır. 2012’de Tümgeneralliğe yükseltilerek Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’na getirilmiştir. Evli ve bir çocuk babası olan Tümg. Büyükışık, İngilizce bilmektedir.

Ethem Büyükışık oğlu Dorukhan Büyükışık neden öldü?

13 Mayıs 2018’de İzmir’in Narlıdere ilçesinde yaşayan 27 yaşındaki Dorukhan Büyükışık, geceleyin ailesinin evinden otomobiliyle ayrıldı ve eve geri dönemedi. Yıllar sonra ortaya çıkan bir güvenlik kamerası kaydı, Dorukhan’ın son dakikalarını ortaya koydu. Kayıtlarda, emekli bir Tümgeneral’in oğlu olan Dorukhan, aracından çıkıp, sonu inşaat alanına çıkan bir toprak yolda yürüdüğü görülüyor. Ertesi sabah, Büyükışık ailesi, çocuklarının bir inşaat alanının temelinde ölü olarak bulunduğu haberiyle sarsıldı.

Ethem Büyükışık oğlu Dorukhan Büyükışık’ın altı yıl önce İzmir’de bir inşaat alanında cansız bedeni bulunduktan sonra, olayın intihar olarak kapatılmasına itiraz etmişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Büyükışık’ın itirazını değerlendirerek, Dorukhan’ın ölümünün cinayet sonucu olduğuna karar vermiş ve daha önce kapatılan soruşturmayı tekrar açmıştır. Ethem Büyükışık, bu kararı Cumhuriyet gazetesine değerlendirirken, soruşturmanın daha da derinleştirilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Gel Konuşalım bitti mi? Demet ve Jess yeni bölüm neden yok 2024? Gel Konuşalım bitti mi? Demet ve Jess yeni bölüm neden yok 2024?

Ethem Büyükışık şu sözleri söyledi;

“Tüm belgeler ortaya koyuyor ki cinayet ve delillerin karartılması suçları, savcıdan ilçe Emniyet müdürüne, Adli Tıp yetkililerinden inşaat firmasının sahiplerine kadar herkesin içinde olduğu bir ekip tarafından organize suç örgütü gibi işlendi. Yargıtay da bunu doğrulamış oldu ve böylece söylediklerimizin haklılığı ortaya çıktı. Gözümüze soka soka bu cinayeti kapamaya çalışan tüm sorumluların hak ettiği biçimde yargılanıp ceza almasını istiyoruz”  ifadelerini kullandı.

“Yıllarca titizlikle her engele ve tehdide rağmen süreç yürüttük. Oğlumun üstündeki kıyafetlerine yaptırdığımız analizden inşaat demiri ile ona vurulduğunu da yüksekten düşmediğini de ortaya çıkardık. Gerçekdışı ses çözümü yapıp gerçekdışı bir bilirkişi raporu hazırladılar.

Pes etmedik. Gelinen noktada cinayetin üstünün örtülmesi için yalan beyanları doğru kabul edip işlem yapan başsavcı vekili, savcı ve itirazımıza reddeden hâkim, Narlıdere ilçe Emniyet müdürü ile polisler ve inşaat firmasının sahipleri... Bunlar aynı amaca hizmet edecek biçimde suç işlediler. Gerçek suçlular hesap verecek.” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi