Erzurum'a ait Pasinler Yaprak Döneri coğrafi işaret almaya hak kazandı. Böylelikle Erzurum'un tescillenmiş ürün sayısı 54'e çıktı. 

Pasinler ilçesinin meşhur yemeği Pasinler Yaprak Döneri, coğrafi işaret almaya hak kazandı. Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvurusu üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu, bu lezzeti 24 Nisan 2023’ten 6 Eylül 2023’te dahil olmak üzere kadar koruma altına aldı. Pasinler Yaprak Döneri, Erzurum’a özgü bir döner çeşidi olarak tescillendi. Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Taşbaşı, Pasinler Yaprak Döneri’nin tescil edilmesinin ilçenin tanıtımı için önemli olduğunu söyledi. Başkan Taşbaşı, “Pasinler Yaprak Döneri odun ateşinde pişer. Eti yöremizin meralarında yetişen kuzulardan elde edilir. Damakta öyle bir tat bırakır ki, bir tadan bir daha tatmak ister. İlçemizin Hasankale lavaşını da geçtiğimiz günlerde tescil ettirmiştik.” dedi. Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 22.10.2019 tarihinde başvurusu yapılan dosya numarası C2019/153 olan Erzurum Hasankale Lavaşı 22.10.2019 tarihinden itibaren korunmak üzere 04.02.2022 tarihinde tescil edilerek Coğrafi İşareti Tescil Belgesi aldı.

Coğrafi işaret nasıl alınıyor

O derneğin çalışmaları belgesellere konu oldu O derneğin çalışmaları belgesellere konu oldu

Bir ürün coğrafi işaret aldığında, o yöreye özgü olduğunu kanıtlamış oluyor. Coğrafi işaret başvurusu için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurmak ve ürünün kalite ve geleneksel özelliklerini göstermek gerekiyor. Coğrafi işaretlerin menşe adı ve mahreç işareti olmak üzere iki çeşidi var. Menşe adı, coğrafi alanın ürüne etkisi olduğunu ifade ediyor. Mahreç işareti ise ürünün o yöreyle bağlantılı olduğunu ve orada üretildiğini veya işlendiğini anlatıyor.

Kaynak: İHA