Son günlerde ülke gündemini çok fazla meşgul eden isimlerden birisi de Erol Mütercimler kendisi hakkında çok fazla soru ve iddia ortaya atılmış durumda. İşte Erol Mütercimler hakkında sık sık sorulan sorular ve cevapları sizlerle.

Erol Mütercimler kimdir? Kaç yaşında ve nereli?

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars’ın Selim ilçesine bağlı Benliahmet köyünde dünyaya geldi. Babası Terekeme kökenli bir köy enstitüsü öğretmeniydi. Eğitim hayatının tamamını İstanbul’da geçirdi.

Lise eğitimini İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lisesi’nde aldı ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi fizik bölümünden mezun oldu. Türkiye’de tanınmış bir yazar, öğretmen, asker, fizikçi, araştırmacı ve televizyon programcısıdır.

Fizik öğretmenliği ve İstanbul Deniz Müzesi müdürlüğü görevlerinde bulunan bu kişi, kariyerine Avustralya’da devam etti. SBS devlet radyosunda program sunuculuğu yaptı ve çok kültürlülük üzerine doktora tezini Avustralya’da hazırladı. Akademik çalışmalarını İstanbul Üniversitesi’nin uluslararası ilişkiler bölümünde tamamladı.

Deniz tarihi konusunda tanınan bu kişi, Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazdı. TRT Radyosu ve çeşitli televizyon kanallarında program sunuculuğu ve yöneticilik yaptı. Belgesel çalışmaları da bulunan bu kişi, Haliç, İstanbul Ticaret ve Doğuş üniversitelerinde strateji ve devrim tarihi dersleri verdi.

Gürkan Hacır ile birlikte “Şimdiki Zaman-Pazar” isimli bir haber programı Halk TV’de ve Selim Kotil’le birlikte “Akıl Oyunu” programı Meltem TV’de gerçekleştirilmiştir. Kendi YouTube kanalında da düşüncelerini aktarmaktadır. Kısa radyo oyunları, çeşitli dergilerdeki yazıları ve belgesel senaryolarıyla birlikte toplamda yirmi bir kitap yazmıştır.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin başarısızlığa dayandığını ve aslında bir iç savaş denemesi olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, Fethullahçı yapılanmanın üyelerinin hala istihbarat ve askeri birimlerde görev yaptığını öne sürmektedir.

Selman Öğüt kimdir? Atatürk düşmanı mı? Esenyurt Üniversite Rektörü Selman Öğüt Kimdir? Nereli? Selman Öğüt kimdir? Atatürk düşmanı mı? Esenyurt Üniversite Rektörü Selman Öğüt Kimdir? Nereli?

Erol Mütercimler tutuklandı mı?

Erol Mütercimler, 1 Temmuz 2008’de Ergenekon Soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 5 Ağustos 2013’te sonuçlanan davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildi.

2020’nin Eylül ayında bir TV programında imam hatip lisesi mezunları hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma sonucunda, Mütercimler’in “halkın belirli bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak açıkça aşağılama” suçu nedeniyle 9 ay ile 1,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianame hazırlandı. Mütercimler, 19 Nisan 2021’de verilen kararla 10 ay hapis cezasına mahkum edildi, ancak ceza ertelendi. Şuan için Mütercimler hakkında kesinleşmiş bir tutuklama kararı bulunmamaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi