En sık sorulan sorulardan biride Erkek ebe olur mu? Bildiğiniz üzere ebelik mesleği genelde kadınların yaptığı meslektir. Eski zamanlardan beri yapılan sağlık mesleğidir. Peki sizce Türkiye'de erkek ebe varmı? işte merak ettiğiniz soruların cevaplarını haberimizde açıkladık...

Ebe nedir?

Ebelik, hamilelik sürecinde hamileliğin tanılanması ve izlenmesi ile normal doğum gerçekleştirmekle sorumlu olan kişilerin yaptığı sağlık mesleğidir. Bu mesleği yapan kişilere “ebe” denir.

Erkek Ebe Olur Mu Türkiye'de Ebelik Sadece Kadınlar Mı

Ebeler çoğunlukla kadındır ama bazı batı ülkelerinde erkeklere de ebelik yapma izni verilmiştir. Ebelik uygulamaları, dünyadaki ebeler arasında önemli farklılıklar olsa da genel olarak hamileliğin doğal, normal yönlerine odaklanır; ebeler doğum öncesinde bakım verir, doğumun seyrini yönetir ve normal doğumları gerçekleştirirler.

Ebeliğin amacı nedir?

Ebelik Bölümü, sağlık alanında anne adaylarına, annelere ve bebeklere doğumdan önce ve sonra bakım ve hizmet sunan çalışanları yetiştirmeyi, öğrencilerine acil durumlara müdahale etmeyi ve sağlık sektörünün gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlar.

Erkek ebe olur mu?

Sıkça sorulan sorulardan biri de budur. Ebelik, sadece kadınların yaptığı bir iş değildir. Dünyada erkek ebeler de vardır. Erkeklerin ebelik mesleğine katılması dünyada yaygındır.

Türkiye'de Ebelik Sadece kadınlar mı?

Ebelik mesleğinin kadınlara özgü değildir, farklı ülkelerde erkek ebelerin de çalıştışmaktadır. Ancak Türkiye’de üniversiteye girmek isteyen erkeklerin ebelik bölümünü seçemeyeceği söyleniyor. Ülkemizde ebelik bölümüne girmek isteyen erkekler, üniversite sınavlarında bu bölümü tercih edemezler.

Erkeklerin doğum yaptırması günah mı?

En çok sorulan sorulardan biri de ''hamile bir kadının doğum halinde erkek bir doktor tarafından doğum yaptırılması caiz mi?'' 

Avret yerini gereksiz yere açmak caiz değildir. Fakat doğum, ameliyat ve sünnet gibi meşru bir sebep varsa, o zaman duruma göre avret yerini gösterebilir. Eğer avretten bir karış kadar göstermek yeterliyse, daha fazlasını göstermek ve bakmak caiz değildir. Yani sadece bir yerin gösterilmesi lazımsa, geri kalanını göstermek ve bakmak caiz değildir.Bu hususta mümkünse kadın doktor seçilmesi daha iyidir. Böyle bir imkan bulunmuyorsa, kadın erkek doğum doktoruna doğum yaptırabilir.

Bir kadın hasta olabilir, muayene, tedavi ve ameliyat gibi ihtiyaçları olabilir. Ancak kadın, hasta olduğu zaman ehliyetli bir kadın doktor bulursa, ona gidip muayene olabilir. Eğer bulamazsa, erkek bir doktora gidip tedavi olabilir. Yoksa erkeğe gitmesi haram ve günâhtır.Aynı şekilde bir erkek hasta olduğunda, ehliyetli erkek bir doktor varsa, ona gitmesi gerekir. Eğer yoksa, bir kadın doktora gidebilir.

Dünyada ebelik

Ebelik, çok eski zamanlardan beri yapılan bir sağlık mesleğidir. Bugün, sadece sağlık hizmetlerinin çok sınırlı olduğu ıssız kırsal alanlarda değil, aynı zamanda bebek ölüm hızının çok az olduğu Japonya ve Hollanda gibi ileri ülkelerde de çoğu bebek, ebelerin yardımıyla doğmaktadır. 

Ebeler, bebek doğurtmak için yüksek teknolojiye ihtiyaç duymazlar. Çoğu gelişmiş ülkede, bebeklerin büyük bir kısmı ebelerin yardımıyla dünyaya gelir. Ebeler, batıda epiziyotomi (dölyolu ağzının kesilerek genişletilmesi) gibi cerrâhî müdahaleleri yapabilecek şekilde eğitim alırlar. 

Ebelik eğitimi

Ebelik eğitiminin içeriği ve süresi, ülkelere göre farklılık gösterir. Bazı ülkelerde basit bir eğitim yeterliyken, bazılarında diplomalı ebe ya da hemşire-ebelik eğitimi gereklidir. Türkiye’de ebelik mesleğini icra etmek için, ebelik programı veren üniversitelerden mezun olmak şarttır. Ebelik diploması ya da belgesi olmadan ebelik yapanlar, hukuki olarak sorumlu tutulur ve cezalandırılır. Ebeler, reçete yazma yetkisine sahip değildir. 

İnat TV izlemek suç mu? İnat TV Box izlemenin cezası var mı? İnat TV izlemek suç mu? İnat TV Box izlemenin cezası var mı?

Ebelik avantajları nelerdir?

Çalışma alanları çok çeşitlidir. Kamu kurumlarında görev alabilirler. Meslek yıpranması nedeniyle daha erken emeklilik hakkı elde edebilirler.

Ebelik dezavantajları nelerdir?

  • Ebelik mezunlarının sayısı çoktur.
  • Ebelik mezunlarının ortalama gelirleri düşüktür.
  • Ebelik mesleği uzun çalışma saatleri gerektirebilir.
  • Ebelik mesleği hastalıklara yakalanma riskini yükseltebilir.
  • Ebelik mesleği için devlet kurumlarında atama şansı azdır.
Kaynak: Haber Merkezi