AGOS Gazetesi'nin kurucusu ve Genel yayın yönetmeni olan Hrant Dink'in Hrant Dink, 2007 yılında Agos Gazetesi’nin önünde  Ogün Samast silahla vurularak öldürülmüştür.  Ogün Samast'ın 16 yıl sonra denetimli tahliyesi gerçekleşmesi sonucu yeniden gündem olan Hrant Dink davasında vatandaşlar Erhan Tuncel'in ilişkisini araştırıyor.  Erhan Tuncel kimdir? Kaç yıl ceza aldı? Hrant Dink cinayeti ile alakası ne? Erhan Tuncel tahliye oldu mu? işte detaylar...

Erhan Tuncel kimdir? Nereli?

Aslen Elazığlı olan Erhan Tuncel öğrencilik yaptığı Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okurken Hrant Dink cinayeti sonrası azmettirici iddiasıyla Samsun’da utuklanarak Ogün Samast ile birlikte Hrant Dink davasında yargılanmıştır. Erhan Tuncel 2012’de tahliye olmuş, ancak 2013’te yeniden hapse girmiştir. 2019’da verilen kararda Ogün Samast 25 yıl, Erhan Tuncel ise 99 yıl 6 ay hapis cezası almıştır.

Erhan Tuncel'in suçu ne?

99 yıl 6 ay hapis cezası alan Erhan Tuncel'in bu kadar cezayı hangi suça göre aldığı araştırılıyor. Erhan Tunce'in suçu ne? işte Erhan Tuncel'in hakkındaki tutuklanma sebebi;

Hyaluronik asit hangi asitlerle kullanılır? Hyaluronik asit hangi asitlerle kullanılır?

Erhan Tuncel, bombalı saldırı düzenleyerek altı kişiyi öldürmeye kalkıştığı, Hrant Dink cinayetine yardım ettiği, silahlı suç örgütüne katıldığı ve mülke zarar verdiği gerekçesiyle 99 yıl 6 ay hapis ve 450 TL adli para cezasına mahkum edildi. 

Hrant Dink cinayeti ile alakası ne? 

Bu cinayetin arkasında Ogün Samast’ın yanı sıra Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in de olduğu ileri sürülmüştür. Erhan Tuncel, o dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde gönüllü istihbarat görevlisi olarak çalışıyordu ve Hrant Dink’e yönelik suikast planını emniyete bildirdiğini iddia ediyordu.  Erhan Tuncel, Hrant Dink davasında “anayasa düzenini yıkmaya kalkışmak”, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “kasten adam öldürmek” gibi suçlamalarla yargılandı ve 2019 yılında 99 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi. Erhan Tuncel, hapisten çıkar çıkmaz “Vatan sağ olsun” diyerek gazetecilere el salladı.

Erhan Tuncel tahliye oldu mu?

Denertimli tahliyesi gerçekleşen Ogün Samast'ın ardından gözler Erhan Tuncel'e çevrildi, fakat Erhan Tuncel'in tahliyesi söz konusu değildir.