Cinsel istismar suçlusu Jeffrey Epstein, davaya dair gizliliğin kaldırılmasıyla yeniden gündemde. Pek çok ünlü isminde bulunduğu davadaki adı geçen Türk Tevfik Arif kimdir? İşte detaylar...

Epstein davasındaki Türk Teyfik Arif kimdir?

Tevfik Arif , Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Dşambul kentinde etnik Türk bir ailede Tofik Arifov olarak dünyaya geldi . Etnik Türk Ahıska topluluğunun 1944'te Joseph Stalin tarafından sınır dışı edilmesinin ardından ailesi Gürcistan'ın Ahıska kentinden Kazakistan'a geldi.  Arif, Moskova üniversitesinden uluslararası ilişkiler diploması aldı.  Arif, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından önce 17 yıl boyunca SSCB Ticaret ve Ticaret Bakanlığı'nda çalıştı. Otel İşletmeciliği Bölümü'nde müdür yardımcısı olarak görev yaptı.

Epstein Davasındaki Türk Tevfik Arif Kimdir (2)

Arif, 1991 yılında bakanlıktan istifa ederek, 1996'dan 2016'ya kadar Aktobe'deki Aktobe krom bileşikleri tesisine sahip olan, nadir metaller, krom ve hammaddelerin ihracat-ithalat ticaretini yapan Özel Kimyasallar Ticaret Şirketi'ni kurdu . Daha sonra David ve Simon Reuben tarafından yönetilen bir doğal kaynaklar şirketi olan Trans World Group için Kazakistan'da "sahadaki temsilci" olarak çalıştı .

Arif, 1993 yılında Türkiye'ye taşındı ve burada ticari ilgi alanlarını Kazakistan'da başlattığı madencilik ve metal endüstrilerinin çok ötesine genişletmeye başladı. Enerji ticareti (Penta Enerji Yatırımları), otomobil bayilikleri (Türk şirketler grubu İhlas Holding ile ithalat ve dağıtım ortaklığı) ve otellere yöneldi.

2002 yılında Novaya Gazeta'da yayınlanan bir makale, Tevfik Arif'in Salim Abduvaliev'e çok yakın olduğunu ve hem Arif hem de Abduvaliev'in Özbek mafyasının liderleri olduğunu açıklıyordu.

Manisalı yazar Esen Yel kimdir? Esen Yel kitapları Manisalı yazar Esen Yel kimdir? Esen Yel kitapları

Bayrock Grubu

Arif, 2001 yılında uluslararası bir gayrimenkul ve geliştirme şirketi olan Bayrock Group'u kurdu . Brooklyn'de mülk geliştirmeye başladı ve ilk olarak Sheepshead Körfezi'nde deniz kenarında bir alışveriş merkezi olan Loehmann's Seaport Plaza'yı yeniden geliştirdi . Arif, başlangıçta Bayrock'un tek çalışanıydı, daha sonra Felix Sater'i genel müdür olarak işe aldı. 

Arif, Bayrock Grubu'nu Trump Tower'a taşıdıktan sonra işadamı Donald Trump ile bir ilişki geliştirdi . Trump, Bayrock Group ile Sapir Organizasyonu arasındaki ortak girişimle Trump SoHo oteli için bir lisans anlaşması sağladı. 2007 yılında Bayrock, İzlandalı FL Group şirketinden 50 milyon dolarlık finansman karşılığında Trump SoHo ve diğer projelerden elde edilecek gelecekteki karları takas etti.

Epstein Davasındaki Türk Tevfik Arif Kimdir (1)

Trump ve Bayrock daha sonra Fort Lauderdale'de Trump International Hotel and Tower'ı geliştirdi. Grup aynı zamanda Avrupa'daki projelerde de yer aldı. 

Her ne kadar konut piyasasının çöküşünün ardından Trump'la iş ilişkisi 2008'de sona ermiş olsa da Bayrock, 2002 ile 2011 yılları arasında Trump'la olan ilişkileri nedeniyle ABD'de yakın incelemeye alındı. Sıra dışı hiçbir şey ortaya çıkarılmadı ve hiçbir resmi işlem yapılmadı. şirkete karşı alındı. 

Bayrock grubu, iki eski çalışandan, Felix Sater ve Jody Kriss'ten pek çok olumsuz eleştiri aldı, ancak ikilinin şirkete karşı açtığı davalar mahkeme dışında sonuçlandırıldı.

Arif'in Türkiye'de yaşadığı, İsviçre ve İngiltere'de vakit geçirdiği sanılıyor. Bugün Tevfik Arif aile işinden kısmen emekli olmuştur. Artık gruba diğer aile üyeleri liderlik ediyor ve Tevfik Arif, aile üyelerine danışmanlık ve danışmanlık görevini üstleniyor. Yahudi olmamasına rağmen Port Washington'daki Chabad'ın en büyük bağışçılarından biridir.

Epstein Davasıyla alakası ne?

Twitter yani X platformunda Alp Kılınç'ın yaptığı paylaşımlar herkesi şaşırttı. Teyfik Arif'in Epstein davasıyla alakası olduğunu söyleyen Alp Kılınç'ın yaptığı paylaşımda ; Türkiyenin gizli mafya ağı olduğunu  kendisinin Rus mafyalarıyla ve ABD başkanı Donald Trump'in kurdugu otellerde ve birçok alanda işbirliği ve ortaklığı olduğunu söyledi. Yaptığı paylaşımın detayları ise şu şekilde:

Kaynak: Haber Merkezi