Önder Kartal öldü mü? Önder Kartal öldü mü?

Sıcak havalarda aklımıza gelen lezzetlerden biri de dondurmadır. Kavurucu sıcaklarda herkesin başvurduğu serinleme yöntemlerinden biri olan dondurma, kilo artışına dikkat edenler ya da diyette olan vatandaşlar 'en az kalorili dondurmayı' araştırıyor. Bizde sizler için sıraladık. İşte detaylar haberimizin içeriğinde.

En az kalorili dondurma hangisi?

Kavurucu sıcakların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan dondurmaların en az kalorili olanları sizler için araştırdık. Dondurma yiyoruz fakat dondurma yerken sağlığımızı da düşünmemiz gerekiyor. Sağlığımız için en az kalorili dondurma seçmemiz vücudumuz için önemlidir. Sizler için en az kalorili dondurmaları sıraladık. Dondurma çeşitlerine göre dondurmanın kalorisi değişmektedir. Şu şekildedir;

Sade Dondurma için;

  • 1 Top dondurma yaklaşık 104 kalori,2 top dondurma ise yaklaşık 208 kalori,
  • Orta boy 1 kase dondurma yaklaşık 311 kalori, yarım kase ise 155 kalori,
  • 1 kaşık tüketirseniz ise sadece 52 kalori alırsınız.

Çikolatalı Dondurma için;

  • 1 Top dondurma yaklaşık olarak 86 kalori,
  • 1 Kase dondurma ise yaklaşık 494 kaloridir. 

Çilekli dondurma için;

  • 1 Top dondurma yaklaşık 96 kaloridir. 

Dondurma çeşitleri yaklaşık olarak bu kalorilerdedir. Fakat dondurmaların katkılı ve katkısız oluşuna göre de kalorisi değişmektedir. 

Diyette Hangi dondurma yenir?

Diyette olanların birbirilerine sorduğu sorulardan biri de ' 1 top dondurma yersem diyetim bozulur mu?' sorusu olmuştur. Diyette dondurma yenir fakat dondurma meyveden veya sütten yapılmış olması gerekmketedir. Dondurma yerkende aşırıya yememeniz gerekmektedir. Besin değeri yüksek olan dondurma aslında bir tatlıdır. Dondurmanın içeriğinde, karbonhidrat ve proteinden çok  A, B, C, D, E vitaminleri ile fosfor, kalsiyum, sodyum, magnezyum, demir, potasyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır. Ayrıca dondurma diğer tatlılardan yanı sıra hafif bir tatlı içeriğindedir. 

Kilo oranınıza dikkat ediyorsanız ve diyetteyseniz 'diyet dodurmaları' tercih etmelisiniz. Bu dondurmaların gerçek süt ve meyvelerden yapıldığını dikkat etmelisiniz. 

Kaynak: Haber Merkezi