Şüphesiz ki anne sütü en doğal besin kaynağıdır. Bazı besinlerin anne sütüne faydası olabileceği gibi bazı besinlerden de emziren annelerin uzak durması gerekir. Diyetisyen Dilara Gökmen konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Emziren anneler, süt üretimini artırmak için bol su içmeli ve protein bakımından zengin beslenmelidir. Bebeğe alerjisi olmayan anneler, kalsiyum ihtiyacını karşılamak için peynir, yoğurt, kefir gibi fermente süt ürünleri yemelidir. Bebeğin göz ve beyin gelişimi için de balık, avokado, ceviz gibi çoklu doymamış yağ asitleri içeren besinler tüketilmelidir. 

Peki emziren annelerin hangi besinlerden uzak durması besinler neler?

Gaz yapan besinleri tüketmeyin!

Sebzelerden; karnabahar, brokoli, lahana, kabak, kırmızı biber, soğan ve sarımsak tüketmeyiniz şayet ki tüketecekseniz mutlaka pişiriniz. Böylelikle gaz oluşumunu önlersiniz. Meyvelerden; turunçgiller, kayısı, armut, erik, şeftali tüketimini azaltmalısınız. Alternatif olarak  bu besinleri komposto şeklinde tüketirseniz gaz oluşumunu azaltırsınız. Kuru baklagiller; bu besin grubunu suda bekleterek veya pişirirken karbonat kullanarak gaz oluşumunu azaltabilirsiniz. Pişirdikten sonra üzerine kimyon eklemekte sindirminizi kolaylaştıracaktır.

Süt ürünleri; sütte bulunan proteinler bebek tarafından sindirilemeyeceği için gaza neden olabilir. Bunu önlemek için yoğurt, kefir vb. fermente süt ürünlerini veya bitkisel sütleri tercih edebilirsiniz.

Anne Sütünün Kalitesini Bozan Besinlerden Kaçının Acı, kekik, sarımsak tozu gibi güçlü kokulu ve tatlı baharatlar sütünüzün lezzetini değiştirebilir ve bebeğinizin emmeye isteksiz olmasına yol açabilir.

Kış uykusuna yatamadı sinirini mezardan çıkardı Kış uykusuna yatamadı sinirini mezardan çıkardı

Bitki Çaylarına Dikkat Edin Ihlamur, papatya, rezene, hatmi ve amber çayı gibi bitki çaylarını günde 1-2 fincandan fazla içmemeye özen gösterin. Diğer bitki çaylarının çok tüketilmesi anne sütündeki su miktarını düşürebilir.

Kafein Alımını Sınırlayın Kafein içeren gıda ve içecekler (çikolata, çay, kahve vb.) hem gaz yapabilir hem de anne sütü aracılığıyla bebeğinize geçen kafein sindirim sorunlarına ve uykusuzluğa neden olabilir.

Sigara ve Alkol Kullanmayın Sigaranın içindeki nikotinin süt miktarını azalttığı araştırmalarla ortaya konmuştur. Sigara içmemek hem bebeğiniz hem de sizin sağlığınız için iyidir. Alkol kullanımı da sütünüzü azaltmanın yanı sıra tadını ve kokusunu bozarak bebeğinizin emmeyi bırakmasına sebep olabilir.

Emziren annelerin uzak durması besinler neler?

Uzman Diyetisyen Dilara Gökmen

Değerli anneler, bu söylediklerime kulak vermelisiniz. Sütünüz bebeğiniz için harika bir besindir. Büyüme ve gelişmesi için çok önemlidir. Sütünüz bebeğinizin ihtiyaçlarına göre üretilir. İlk 6 ay boyunca enerji, besin ve su ihtiyacını karşılar. Bebeğinizi emzirmek en büyük önceliğiniz olsun.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek