Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli otomobil dönüşümü başladı. Üstelik yalnızca binek araç değil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon ve tır gibi hafif ve ağır ticari araçlar da bu sürece dahil oluyor. Üstelik bugün Elektrikli otomobil ÖTV matrah sınırı yukarı çekildiği için birçok modelin fiyatında büyük düşüşler yaşanması bekleniyor. Peki Elektrikli araçlarda ötv matrahı ne kadar? İşte ayrıntılar...

Elektrikli araçlarda ötv matrahı ne kadar?

Elektrikli araçlara uygulanan Özel Tüketim Vergisi matrahları güncellendi. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla motor gücü 160 kW’ı aşmayan araçların vergi matrahı 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya yükseltildi.

Zara Filistin için ne paylaştı? Zara Gazze ile alay mı etti? Zara'nın Filistin paylaşımı Zara kimin? İsrail'in mi? Zara Filistin için ne paylaştı? Zara Gazze ile alay mı etti? Zara'nın Filistin paylaşımı Zara kimin? İsrail'in mi?

Elektrikli araçlarda vergi oranlarında bir değişiklik olmadı. Motor gücü 160 kW’ı aşmayan araçlar yüzde 10 ile 40 arasında, motor gücü 160 kW’ı aşan araçlar ise yüzde 50 ile 60 arasında vergilendirilecek.

Matrah değişikliği bugünden itibaren geçerli olacak.

Elektrikli araçlarda ötv matrahı ne kadar

Ne anlama geliyor?

ÖTV matrahı yükseldiği için 160 kW’dan az elektrikli bir otomobilin fiyatı 1 milyon 450 bin lira ise yüzde 10 vergi ödüyor. Ama fiyatı 1 lira bile artarsa vergi oranı yüzde 40 oluyor ve fiyat da artıyor. Bazı markalar fiyatlarını azaltarak yüzde 40 vergi diliminden kaçıp yüzde 10 vergi dilimine girebilir ve fiyatları düşürebilir. Ya da ÖTV dilimini aşmamak için fiyatlarını 200 bin lira artırabilirler.

Elektrikli araçlarda ötv matrahı ne kadar (2)

Öncekiyle farkı ne?

ÖTV matrahı 160 kW’ı geçmeyen motor günü için daha önce 1 milyon 250 bin lira idi. Bu rakam şimdi 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı. Bu sayede bu araçlar yüzde 40 ÖTV yerine yüzde 10 ÖTV ile vergilendirilecek ve fiyatları düşecek.

LPG, Benzin, Dizel araçlarda ÖTV matrahı değişikliği var mı?

Son alınan kararla birlikte benzin, LPG ya da dizel yakıtlı araçlar için herhangi bir ÖTV matrah indirimi açıklanmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın talebi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı olmadan ÖTV matrahlarında değişiklik yapılamıyor.

Elektrikli araçlarda ötv matrahı ne kadar (3)

Sıfır otomobiller bulunabilirliği arttı

Sıfır araçlar bayilerde stokta bulunuyor ve yüksek fiyat uygulamalarına son verildi. Bazı markalar temel model araçlarına ekstra özellikler katarak satıyor ancak eskiden olduğu gibi sıra bekleterek, fazladan para isteyerek veya ekstra özellikler için çok yüksek fiyat belirleyerek yapmıyor.

Ticaret Bakanlığı’nın aldığı tedbirler sayesinde hem sıfır hem de ikinci el araç piyasası dengelenmeye başladı. İkinci el araç fiyatları da bu durumdan etkilenerek sıfır araç fiyatlarının altına indi ve alıcı bulamaması nedeniyle satışlar çok azaldı. Satışlar azaldıkça da ikinci el araç fiyatları düşmeye devam ediyor.

Kaynak: Haber- Hatice Zeybek