Futbolda tartışılan kurallardan biri de Elden ofsayt olur mu? işte merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını haberimizde açıkladık...

Ofsayt nedir?

Ofsayt, FIFA’nın 968 numaralı sirkülerinde belirttiği gibi, bir oyuncunun kafası, gövdesi veya ayaklarından herhangi birinin rakibin kale çizgisine en yakın olan ikinci oyuncudan daha ileride olması durumudur.

Elden Ofsayt Olur Mu El Önde Ise Ofsayt Olur Mu

Top oyuncunun ayağından çıktığı anda, top da kaleye en yakın olan ikinci oyuncudan daha ilerideyse, bu “Son adam” kuralına girer. Kollar ise ofsayt tanımının dışındadır. Futbol kollarla değil, kafa, gövde ve ayaklarla oynanır. Bu kısımlar rakibin kale çizgisine yakınsa, bu bir avantaj sağlar. Ancak, sadece kollar rakibin ilerisindeyse, bu bir avantaj değildir.

Elden ofsayt olur mu?

FIFA, geçtiğimiz senede futbolun oyun kurallarını değiştirerek ülke federasyonlarına bildirmişti. Ofsayt kuralı da yeni bir şekilde tanımlandı. Rakip kaleye daha yakın olan baş, vücut ve ayaklar avantaj sayılırken, kolların önde olması ofsayt sayılmadı.

Sigara içmek insanı zayıflatır mı? Sigara kilo kaybı yapar mı? Sigara içmek insanı zayıflatır mı? Sigara kilo kaybı yapar mı?

FIFA’nın 968 numaralı sirkülerinde ofsayt kuralının tanımına göre, ofsayt pozisyonu için, futbolcunun kafası, vücudu veya ayağı, rakibin kale çizgisine en yakın olan toptan ve ikinci rakipten daha ileride olmalıdır. Futbolcunun kolu, ofsayt pozisyonunu belirlemede dikkate alınmaz. Çünkü futbol, kollarla değil, baş, vücut ve ayaklarla oynanan bir spordur.

Futbolcunun kolları dışındaki bölümleri rakibin kale çizgisine yakınsa, orada bir avantaj elde etme ihtimali vardır. Ancak kolları hariç diğer bölümleri gerideyse, bir avantaj söz konusu değildir. Bu şekilde, ofsayt kuralı açıklanmştı.

El önde ise ofsayt olur mu?

En çok merak edilen sorulardan bir taneside el önde ise ofsayt olur mu? bu sorunuzun cevabını şu şekilde açıklayabiliriz.

El önde ise ofsayt olmaz.Fakat defans çizgisinin önünde sadece diz veya omuz varsa ofsayt yoktur. Ama futbolcunun vücudunun tamamı ilerideyse ofsayt bayrağı çıkar.

Kaynak: Haber Merkezi