ABD'deki 11 Eyül saldırıların baş sorumlusu olarak gösterilen El Kaide Lideri Usame Bin Ladin'in 21 yıl önceki ABD'ye yazdığı mektup yeniden gündem oldu.  Peki, Usame bin Ladin ABD'ye yazdığı mektupta ne yazıyor?  Usame bin Ladin'e ne oldu? Usame bin Ladin nasıl öldü? İşte detaylar...

Emin Çölaşan Akşener'e yazdığı metupta ne yazıyor? Akşener'e mektup yazan Emin Çölaşan kimdir? Hangi partiden? Emin Çölaşan Akşener'e yazdığı metupta ne yazıyor? Akşener'e mektup yazan Emin Çölaşan kimdir? Hangi partiden?

Usame bin Ladin 21 yıl önce ABD'ye yazdığı mektupta ne yazıyor? 

Usame bin Ladin, 1996’da ABD’ye hitaben yazdığı mektupta, İslam coğrafyasına yönelik saldırılarının nedenlerini ve hedeflerini anlatıyor. Bin Ladin, mektubunda ABD’yi şunlarla suçluyor:

  • Müslümanların en mübarek toprakları olan Mekke ve Medine’yi Suudi Arabistan’da işgal etmek ve kirletmek.
  • İsrail’in Filistinlilere yaptığı zulmü desteklemek ve onlara yardım etmek.
  • Irak’ta masum insanları katletmek ve ambargolarla aç bırakmak.
  • İslam ülkelerindeki yönetimleri kendine bağlamak ve demokrasi bahanesiyle bozmak.
  • İslam’ın değerlerine ve şeriatına düşman olmak ve Batı’nın kültürünü zorla kabul ettirmek.

Bin Ladin, mektubunda ABD’ye karşı cihad çağrısı yapıyor ve bütün Müslümanlara ABD ve müttefiklerine karşı koymaya davet ediyor. Bin Ladin, mektubunda şöyle söylüyor:

“Bu sebeple, Allah’ın izniyle, biz, Allah’ın dinine sadık kalan her Müslüman’ın, Amerikalılara ve Yahudilere karşı mücadele etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu, Allah’ın emri ve Peygamber’in öğretisidir. Bu, Müslümanların şerefini korumak ve kutsal topraklarımızı arındırmak için yapılması zorunlu bir vazifedir.”

The Guardian Usame Bin Ladin Mektubunu Kaldırdı

Mektubun yeniden gündeme gelmesi ve Amerikalarıların mektubu okumaya başlamalarından dolayı The Guardian 21 yıllık mektubu sitesinden kaldırdı.

The guardian usama bin ladin mektubu

Usame bin Ladin'e ne oldu?

Usame bin Ladin, 2011’de Pakistan’ın Abbottabad şehrinde saklandığı bir yerde ABD özel güçleri tarafından gerçekleştirilen bir operasyonla öldürüldü. Bin Ladin’in naaşı, kimliği DNA testiyle teyit edildikten sonra, İslami kurallara göre yıkandı ve kefenlendi ve Umman Denizi’ne atıldı. ABD, bin Ladin’in ölüm fotoğraflarını halkla paylaşmadı.   Usama Bin Ladin’in  ölümünün ardından El Kaide'nin başına  Eymen ez-Zevahiri geçti.