Denizli'de, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir DESKİ’nin 30 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede ve  90 MW kurulu gücündeki Ege’nin en büyük güneş enerji santralinin yapımı başladı. 240 futbol sahası büyüklüğünde olacak dev yatırım ile yılda 180 milyon KWh elektrik enerjisi üretilebilecek.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve DESKİ Genel Müdürlüğü, 30 yıl boyunca enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve fazla üretimden gelir sağlamak için güneş enerji santrali kuruyor. Çivril’in Tokça Mahallesi’ndeki 1,7 milyon metrekarelik arazide yapılacak olan dev proje için ihaleyi kazanan firma, kısa bir süre önce çalışmalara başladı. 8 ay içinde tamamlanması hedeflenen santralde ilk olarak arazinin düzleştirilmesi işlemi gerçekleştiriliyor. Çok sayıda iş makinesinin görev aldığı bu işlemde, güneş panellerinin en kısa sürede monte edilebilmesi için büyük bir gayret sarf ediliyor. Yılda 180 milyon KWh elektrik üretmesi beklenen santral, 240 futbol sahasına eşit bir alana yayılacak. 90 MW kurulu güce sahip olacak santral, Ege Bölgesi’nin en büyük güneş enerji santrali unvanını alacak. Her gün elektrik üretecek olan bu dev yatırım, en az 30 yıl boyunca Denizli’ye hizmet edecek.

Erciş’te Şeker Pancarı Alımı Törenle Başladı Erciş’te Şeker Pancarı Alımı Törenle Başladı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, çevre dostu yenilenebilir enerji kaynağı güneş enerjisinin çok önemli olduğunu ifade ederek, Ege Bölgesi’nin en büyük güneş enerji santralinin yapımına başladıklarını söyledi. Tesisin en az 30 yıl Denizli’ye hizmet vereceğini, faaliyete aldıktan sonra ise Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir DESKİ’nin enerji ihtiyacının tamamını karşılayacağını, fazla üretimin ise kuruma gelir olacağını belirten Başkan Zolan, “Güneş enerji santralimiz inşallah geleceğe yaptığımız en büyük yatırımlardan biri olacak. Bu tesis sadece bizim dönemimize değil bizden sonraki yönetimlere de nefes olacak” diye konuştu.

Başkan Zolan, enerji ihtiyacını karşılamak, bütçeyi rahatlatmak ve cari açığı azaltmak amacıyla böyle büyük bir yatırım yaptıklarını belirterek, “Bu bölge şehrimizin, Büyükşehir Belediyemizin enerji merkezi olacak ve çok uzun yıllar Denizli’mize hizmet verecek. Geleceğe daha da güvenle bakmamızı sağlayacak enerji yatırımımız şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Allah’ım kazasız belasız bitirmeyi nasip eylesin” diye konuştu.

Kaynak: İHA