Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencilerin sınıfı geçemeyeceği yeni yönetmelik, eğitim camiasında tartışma yarattı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki hafta yayınlayacağı yönetmelikle, Türkçe dersinden yıl sonu ortalaması 70’in altında olan öğrencilerin sınıf tekrarına kalacağı duyuruldu. Bu kararın lise öğrencilerini de kapsayıp kapsamayacağı ise henüz netleşmedi. Edebiyat gibi baraj derslerden de yıl sonuna göre kalmış olmamak gerektiği belirtildi. Peki, bu yönetmelik neden alındı? Öğrenciler, veliler ve öğretmenler bu karara nasıl tepki gösterdi? Bu yazımızda, Türkçe ortalaması 70 zorunluluğunun detaylarını ve sonuçlarını sizler için araştırdık.

_Türkçe 70 ortalama lise için geçerli mi

Türkçe ve 70 Edebiyat ortalaması ortalama lise için geçerli sorusunun yanıtı sıklıkla araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir haber kanalında canlı yayında bu konuda belirttiği temel eğitim yönetmeliğinin detaylarına ilişkin açıklamada bulundu ve sınıf geçmede yeni düzenlemeyi anlattı. Peki Edebiyat ortalaması 70 lise için geçerli mi? Türkçe 70 ortalama lise için geçerli mi? İşte detaylar...

Edebiyat ortalaması 70 lise için geçerli mi?

Edebiyat ortalaması 70 lise için geçerli mi

2023-2024 eğitim öğretim döneminde yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, temel eğitim yönetmeliğinin detayları 23 Eylül 2023 tarihinde açıkladı. Yusuf Tekin, Türkçe dersinden yıl sonu ortalaması 70’in altında olan öğrencilerin sınıf tekrarına kalacağı duyuruldu. Edebiyat gibi baraj derslerden de yıl sonuna göre kalmış olmamak gerektiği belirtildi.

İki dönem puanının toplam ortalaması en az 50 olan veya birinci dönem puanın ne olursa olsun ikinci dönem puanın en az 70 ise öğrenci dersten başarılı sayılacaktır.

Sınıf geçme notu yükseldi mi? 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencilerin sınıf geçemeyeceğini duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni alınan kararla sınıf geçme düzenlemesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Daha yönetmeliği yayınlamadık. Önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek" 

Türkçe 70 ortalama lise için geçerli mi?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, temel eğitim yönetmeliğinde Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencilerin sınıfı geçemeyeceğini açıkladı. Bu yönetmelik önümüzdeki hafta yayınlanacak. Türkçe ortalaması 70 olmayan geçemeyecek hangi sınıflar için geçerli sorusuna ise henüz net bir yanıt verilmedi. Ancak Türkçe’den 70 ortalama zorunluluğunun lise için de geçerli olması bekleniyor.

Sınavlarda test sistemi kalktı mı? 

Sınavlarda test sistemi kalktı mı 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin,  Türkçe derslerine ağırlık verileceğini ve test sisteminin kaldırılması için çalıştıklarını da belirtti. Bakanı Tekin, sözlerine şu şekilde devam etti:

''Haydi kadınlar Manisa'ya '' | 155 km'den gelen kadınlar ''Haydi kadınlar Manisa'ya '' | 155 km'den gelen kadınlar

''Öyle bir dönem başlasın ki anadil eğitiminin güçlü olduğu, geleneksel değerlerimizi okul bahçelerinde yaşayabildiğimiz bir ortam olsun istiyoruz. Bu dönemin ana ruhunu burada aramak gerekiyor. Onun dışında konuştuğumuz mevzuat düzenlemeleri bunun aparatları. Önümüzdeki haftada bir yönetmelik yayınlanacak. Çocukların daha hareketli, daha fazla kelimeyle konuşması, Türkçeyi doğru kullanmasını odağa alan bir başka yönetmelik yayınlayacağız. Herkesin çok eleştirdiği çocuklarımız 'Test, tost' oldu eleştirisini ortadan kaldırmayı arzu ediyoruz. Yeni dönemde test sınavı sisteminin kaldırılmasını arzu ediyoruz. Bu tedbirleri alırken bakanlığına başladığım tarihten itibaren 30-40 tane öğretmenler odası toplantısı yaptık. Bu toplantılarda rutin değil.'' ifadelerini kullandı...

Kaynak: Hatice Zeybek