Eski Merkez Bankası Başkanı ve İyi Parti’nin eski genel başkan yardımcısı Durmuş Yılmaz, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla İyi Parti’den istifa ettiğini duyurdu. İstifa kararı ardından Yılmaz'ın biyografisi merak ediliyor. Peki, Durmuş Yılmaz kimdir? Durmuş Yılmaz kaç yaşında ve nereli? İYİ Parti'den Neden istifa etti? Durmuş Yılmaz Hangi partiye geçecek? Sorularının cevabını sizler için derledik...

Durmuş Yılmaz kimdir?

Türk ekonomist bürokrat ve siyasetçi. Uşak’ta ilkokul ve ortaokul eğitimini bitirdikten sonra Ankara’da Tapu ve Kadastro Meslek Lisesini bitirdi. Muğla’nın Ula ilçesinde harita ve kadastro teknisyeni olarak çalışırken Muğla Turgutreis Lisesinden normal lise diploması aldı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 3 yıl hukuk eğitimi aldı. 1970 yılında Millî Eğitim Bakanlığının açtığı devlet bursu sınavını kazanıp Ticaret Bakanlığı tarafından İngiltere’ye iktisat eğitimi için gönderildi.

Durmuş Yılmaz Kimdir İYİ Parti'den Neden istifa etti Durmuş Yılmaz Hangi partiye geçecek (4)

Durmuş Yılmaz, 1980 yılında TCMB Kambiyo Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. Dış borç, döviz kuru ve rezerv yönetimi konularında görev yaptı. 1993-2002 yılları arasında çeşitli müdürlüklerde bulundu. 2003 yılında Banka Meclisi üyesi seçildi ve 2006 yılında TCMB Başkanlığı’na atandı. Euromoney dergisi onu “Yılın Merkez Bankası Başkanı” ilan etti. 2011 yılında başkanlık görevi sona erdi ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi baş danışmanı oldu.

Durmuş Yılmaz Kimdir İYİ Parti'den Neden istifa etti Durmuş Yılmaz Hangi partiye geçecek (3)

Millî Görüş kökenli olan Yılmaz, 2015 yılında MHP’den Uşak milletvekili seçildi. Ancak 2015 Kasım seçimlerinde yeniden aday olmasına rağmen seçilemedi. 2018 yılında İYİ Partiden Ankara milletvekili olarak meclise girdi. Deniz Baykal’ın sağlık sorunları nedeniyle geçici başkanlık görevinden çekilmesi üzerine, en yaşlı ikinci üye olarak meclisin geçici başkanı oldu.

Durmuş Yılmaz İYİ Parti'den Neden istifa etti?

Durmuş Yılmaz bugun itibari ile İYİ Partiyle ilişkisini sonlandırdı. Twitter üzerinden yaptığı açıklamada: ''İYİ Parti üyeliğimi sonlandırdım. Bilgilerinize''. şeklinde açıklama yaptı.

Aydoğan Ferahlı kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Aydoğan Ferahlı ne iş yapıyor ve serveti ne kadar? Aydoğan Ferahlı kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Aydoğan Ferahlı ne iş yapıyor ve serveti ne kadar?

''Beklentilerim sıfırlandı''

İstifasının ardından Serbestiyet’ten Hilal Köylü’ye konuşan Durmuş Yılmaz şunları söyledi:

“İYİ Parti kurulurken varmak istediğimiz amaçlarla ilgili tüm beklentilerim sıfırlandı. Türkiye’de yeni bir sayfa açacaktık. Hesap verebilir, şeffaf olacaktık. Hukukun dışına çıkmayacaktık. Türkiye’deki herkesin, dağdaki çobanın da hakkını hukukunu koruyacaktık, olmadı. Tam tersi oldu, her şey çöktü.”

Aytun Çıray, Yavuz Ağıralioğlu, Ahat Andican, Emine Küçükali ve İBB Meclis Üyesi Taylan Yıldız gibi isimlerde yakın zamanda İYİ Parti'den istifa etmişti.

Yılmaz, parti içine gönderdiği istifa notunda ise 3 maddede istifa gerekçelerini sıraladı. Gazeteci Fırat Fıstık’ın sosyal medyadan paylaştığı nota göre Yılmaz, “Parti, bizim kurduğumuz parti olmaktan çıkmıştır. Başka bir ifade ile Parti’nin siyasi yelpazedeki yeri belli değildir. Parti ne devedir ne kuştur. Parti daha iktidar olmadan kirlenmiştir. İktidar olunca olacakları düşünmek bile istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın istifa gerekçeleri şöyle:

“Bir plan ve program çerçevesinde olmadan, MHP de başlayıp, olağanüstü kongre süreciyle devam eden ve İyi Parti’nin kuruluşu ile sonuçlanan siyaset maceramın sonuna geldiğimi düşünüyorum.

İyi Parti üyeliğinden an itibariyle istifa etmiş bulunuyorum. Bir iki gün içinde kamu oyu ile paylaşacağım.

Gerekçelerim:

1. Parti, bizim kurduğumuz parti olmaktan çıkmıştır. Başka bir ifade ile Parti’nin siyasi yelpazedeki yeri belli değildir. Parti ne devedir ne kuştur.

2. Parti daha iktidar olmadan kirlenmiştir. İktidar olunca olacakları düşünmek bile istemiyorum.

3. En önemlisi, Parti’nin  TR yi yönetmek istek-arzu ve iradesi yoktur. İktidar olmaktan ve muhalefetten düşmekten korkuyor. Parti Yönetimi kamu parası ile bir elleri yağda bir elleri balde sefa sürüyor.

Niyetim sizlere yanlış örnek olmak değildi/olmadı. Ama gelinen yerde böyle düşünenler olursa yanlış düşünüyorlar diyemem. Vermem gereken hesap varsa vermeye hazırım.”

Durmuş Yılmaz Hangi partiye geçecek?

Durmuş Yılmaz hangi partiye geçeceği konusunda şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

Durmuş Yılmaz Kimdir İYİ Parti'den Neden istifa etti Durmuş Yılmaz Hangi partiye geçecek (2)

Durmuş Yılmaz kaç yaşında?

Durmuş Yılmaz 76 yaşındadır.

Durmuş Yılmaz aslen nereli?

Durmuş Yılmaz Uşak'ın Eşme ilçesinin Karacaömerli köyünde doğdu. 

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek