Goldman Sachs’in eski ekonomisti ve Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) başekonomisti Robin Brooks, Türk Lirası hakkında dikkat çeken bir tahminde bulundu.

Brooks, Türk Lirası’nın gerçek değerinin 21 lira olduğunu ifade etti ve dolar/TL kuru tamamen serbest bırakılırsa, dolar/TL’nin 21 lira seviyelerine çok hızlı bir şekilde düşebileceğini belirtti.

Türkiye’deki dolar kuru, son dönemlerde sürekli bir artış trendi izlese de, belirli dönemlerde ekonomik ve politik gelişmelerin etkisiyle dolar/TL kuru düşüşler yaşayabiliyor.

Örneğin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ağustos ayında gerçekleştirdiği 750 baz puanlık faiz artışı sonrasında dolar kuru 2 lira değer kaybetmişti. Ancak, en belirgin düşüş 21 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşmişti. Bu durumlar, dolar kurundaki dalgalanmaların örnekleri olarak gösterilebilir.

Brooks, son zamanlarda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ekonomiye yönelik attıkları adımların isabetli olduğunu ifade etti. Ancak, Türk Lirası hakkında oldukça keskin bir düşüş öngörüsünde bulundu.

Sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda Brooks, Türk Lirası’nın gerçek değerinin 21 lira civarında olduğunu belirtti. Eğer ilerleyen günlerde döviz kuru tamamen serbest bırakılırsa, ilk etapta paritenin yukarı yönlü hareket edeceğini söyledi.

Fakat bu durumun ardından, dolar kurunun çok sert bir düşüşle 21 lira seviyelerine gerileyeceğini belirtti.

1 Milyon TL'nin faiz getirisi ne kadar? Aralık 2023 1 Milyon TL'nin faiz getirisi ne kadar? Aralık 2023

dolar tahmini

Brooks'tan yatırımcılara uyarı

Türkiye'de derin bir değer ve potansiyel olduğunu belirten Brooks, geçtiğimiz aylarda yayımladığı raporla da benzer ifadeler kullanarak TL için ilerleyen yıllarda parlak gelişmeler beklediğini ilan etmişti.

Bu konuşmalarda 2024 yılının son çeyreğine dikkat çeken uzman isim, Türk Lirası'ndan çıkış yaparak dolara yönelen yatırımcıların büyük bir zarar görebileceğinin altını çizdi.

Kaynak: Haber Merkezi