Profesör Stephen Mitchell, Helenistik ve Roma Dönemleri’nde Anadolu’nun tarihine ışık tutan önemli bir tarihçi. 21 Eylül 2023 Perşembe günü saat 14.30’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi D Salonunda tarih tutkunlarıyla buluşacak olan Mitchell, “Roma’dan, Türk Fetihlerine Kadar Frigya Hristiyanları” adlı kitabını da tanıtacak. Seminerin dili İngilizce olacak.

Profesör Stephen Mitchell1in, Helenistik’ten Bizans’a kadar Anadolu tarihi, arkeolojisi ve epigrafyası üzerine çalışmaları bulunuyor. Oxford’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Mitchell'in, Orta Anadolu’nun Galatia bölgesi üzerine yazılmış doktora tezi bulunuyor.

Exeter Üniversitesi’nden emekli olan Profesör Stephen Mitchell, “British Academy” üyesi ve Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü fahri sekreteri olarak da görev yapıyor.  Eskiçağ bilimcilerinin yakından takip ettiği bir Mitchell'in 1993 yılında Anadolu’nun Helenistik’ten Sasani saldırılarına kadar olan tarihini anlatan bir kitap yazıyor. Bu kitapta Keltlerin Anadolu’ya gelişinden de bahsediliyor.

MABEM’den Türkiye birincisi çıktı MABEM’den Türkiye birincisi çıktı

Stephen Mitchell’in önemli kitapları arasında “Anatolia. Land, Men and Gods in Asia Minor” (2 cilt Oxford University Press 1993) ve MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar tarafından Türkçe’ye kazandırılan “Geç Roma İmparatorluğu Tarihi M.S. 284-643” (Türk Tarih Kurumu, 2020) (İngilizcesi “A History of the Later Roman Empire from AD 284-641”) yer alıyor. Birinci ve ikinci baskısı Türkçe’ye kazandırılmış olan bu önemli eserin -iki yeni bölüm eklenerek kronolojik içeriği genişletilmiş ve içerik olarak zenginleştirilmiş- üçüncü baskısı (2023), yine Rektör Prof. Dr. Turhan Kaçar’ın çevirisiyle çok yakında okuyucuyla buluşacak.

Kaynak: İHA