Genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı hasta, organ reddi belirtilerinin görülmesinin ardından yaşamını yitirdi. İşte ayrıntılar...

Durumu giderek iyiye gidiyordu

Faucette, Baltimore Hastanesi’nde ameliyat olduğu süre boyunca ailesiyle birlikte zaman geçirdi, eşiyle kart oyunları oynadı ve iyileşmesinde büyük gelişme sağladı.

Tıp fakültesinin yaklaşık iki hafta önce paylaştığı bir videoda, hastanın fizyoterapist eşliğinde yavaş yavaş bisiklet sürdüğü görülüyor.

20 Ekim’den itibaren Faucette’in kalbi dışarıdan bir yardıma gerek duymadan çalışmaya devam etti ve doktorlar kalbini güçlendirmek için başta verdiği ilaçları durdurdu.

Domuz kalbi nakledilmişti! 6 ay sonra vücudu reddetti (1)

Fakat tıp fakültesinin duyurduğu haber bültenine göre, Faucette’in kalbi son günlerde organ reddine işaret eden semptomlar göstermeye başladı.

Hastanın bağışıklık sisteminin nakil yapılan organ veya dokuya karşı saldırması sonucu oluşan organ reddi, nakil operasyonları geçiren hastaların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri.

Ardahan Günleri Ankara'da Nerede? Ardahan Günleri Ankara'da Nerede?

Genetiği değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen Amerikalı hasta, organ reddi belirtilerinin görülmesinin ardından yaşamını yitirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde değiştirilmiş domuz kalbi nakledilen ikinci hasta olan Lawrence Faucette, yeni kalbiyle ancak altı hafta yaşayabildi.

Fakültenin kalp ksenotransplantasyon programı klinik direktörü  Dr. Bartley Griffith, "Faucette'in son dileği, insan organı bulunamadığında başkalarına yeni bir kalp şansı garanti edilebilmek için deneyimlerimizden öğrendiklerimizi en iyi şekilde kullanmamızdı." dedi. 

Dr. Muhammed Muhiddin ile birlikte cerrahi prosedürü yöneten Griffith hastanın etrafında toplanan doktor ve hemşire ekibine iyi dileklerini ilettiğini de sözlerine ekledi. ve  "Onu çok özleyeceğiz." diye konuştu.

Kalp rahatsızlığından dolayı ölmek üzere olan 58 yaşındaki Faucette'a kalp nakil ameliyatı 20 Eylül'de yapılmıştı.

Kaynak: Haber-Hatice Zeybek