Türkiye'de 24 saat yayın yapan televizyon kanalı Disney Channel Türkiye kapanıyor mu sorgulamalarından sonra kanaldan resmi açıklama geldi. Peki, Disney Channel  Neden Yok Disney Channel Kapatıdı Mı?Disney Channel Neden Kapatıldı?Disney Channel Hangi Kanala Taşındı?Disney Channel'ın En Popüler Programları Nelerdi? Disney channel ne zaman açılacak 2023İşte detaylar..

Disney Channel  Neden Yok Disney Channel Kapandı Mı?

Disney Channel  Neden Yok Disney Channel Kapatıdı Mı

Disney Channel, Türkiye'de 2007-2022  yılları arasında yayın yapmış çizgi dizi, film ve gençlik dizileri kanalıydı.Ekim 2011'de, 2007 yılından beri yalnızca Pay-TV platformlarında bulunan kanalın, Disney Televizyon Yayıncılık A.Ş. tarafından ücretsiz olarak uyduya geçeceği açıklandı ve 21 Aralık 2011 tarihinde test yayınına başlandı.

12 Ocak 2012 Perşembe günü saat 06.00'da ise Türksat 2A üzerinden ücretsiz yayına başlamıştır.Türkiye, İspanya'dan sonra Disney Channel'ın ücretsiz yayına başladığı ikinci ülkedir. Bu döneme kadar Türkiye'de, Disney Channel'ın Orta Doğu kanalı üzerinden Digitürk, Teledünya ve Tivibu'da yayın yapmıştır.Türkiye kanalının açılmasıyla birlikte Türksat 4A başta olmak üzere, D-Smart, Digiturk, Kablo TV, Tivibu, Turkcell TV+ ve Vodafone TV platformları üzerinden izlenebilmekteydi.

21 Mart 2022 tarihinde kanalın Instagram sayfasından kanalın kapatılacağı açıklanmıştır.31 Mart 2022 Perşembe'yi 1 Nisan 2022 Cuma gününe bağlayan gece saat 00.00'da yayını durduruldu. 2 Nisan Cumartesi'yi 3 Nisan Pazar'a bağlayan gece saat 00.00'da ise kanal sıralamasından tamamen kaldırıldı.

Disney Channel Neden Kapatıldı?

Disney Channel Türkiye, 2007-2022 yılları arasında çocuklara ve gençlere yönelik çizgi dizi, film ve gençlik dizileri yayınlayan bir televizyon kanalıydı. Kanal, 2011 yılında ücretsiz olarak uyduya geçti ve Türkiye, Disney Channel’ın ücretsiz yayına başladığı ikinci ülke oldu. Kanal, 2022 yılında kapanma kararı aldı ve yayınlarını durdurdu.

Disney Channel Hangi Kanala Taşındı?

Disney+

Kanalın içeriklerinin bir kısmı,  Disney+'a taşındı.

Disney Channel'ın En Popüler Programları Nelerdi?

Mucize Uğur Böceği ile Kara Kedi

 Disney Channel’ın en popüler programlarından bazıları:

 • Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi: Bu çizgi dizi, Paris’te yaşayan iki genç süper kahramanın maceralarını anlatıyor. Uğur Böceği ve Kara Kedi, kötü niyetli Hawk Moth’un saldırılarına karşı mücadele ederken, bir yandan da normal hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bu dizi, Disney Channel Türkiye’nin en çok izlenen ve sevilen programlarından biri oldu.

 • Soy Luna: Bu gençlik dizisi, Luna Valente adında bir kızın hayatını konu alıyor. Luna, Meksika’da yaşarken, ailesiyle birlikte Arjantin’e taşınır. Orada yeni bir okula, yeni arkadaşlara ve yeni bir tutkuya adapte olmaya çalışır: paten yapmak. Luna, aynı zamanda geçmişiyle ilgili sırları da keşfeder.

 • Jessie: Bu komedi dizisi, Teksas’tan New York’a taşınan Jessie Prescott adında bir genç kızın hikayesini anlatıyor. Jessie, ünlü bir film yönetmeni ve eski bir süper modelin dört çocuğuna bakıcılık yapmaya başlar. Jessie, çocukların yanı sıra evdeki dev kertenkele ve uysal vücut gurduyla da ilgilenmek zorundadır.

 • Hannah Montana: Bu müzikal dizisi, Miley Stewart adında bir kızın iki farklı hayatını gösteriyor. Miley, gündüzleri normal bir okul öğrencisi olarak yaşarken, geceleri ise ünlü pop yıldızı Hannah Montana olarak sahneye çıkıyor. Miley, bu sırı ailesi ve en yakın arkadaşlarından başka kimseye söylemez.

Bu programlar, Disney Channel’ın en popüler programlarından sadece birkaçı. Sizin favori programınız hangisi? 

Disney channel ne zaman açılacak 2023

Disney+ Türkiye'de Ne Zaman Hizmete Girecek

Disney+, Türkiye’de 14 Haziran 2023’te yayına başlıyor...

Disney’in dijital yayın platformu Disney+, Türkiye’deki resmi yayın tarihini duyurdu. Disney+, 14 Haziran 2023’te Türkiye’de hizmete girecek ve Disney, Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geographic’in yanı sıra birçok stüdyodan binlerce saatlik içerik ve platforma özel orijinal yapımlar sunacak. Disney+, kullanıcılara tek fiyata aynı anda dört adede kadar izleme, on cihaza kadar sınırsız indirme imkânları tanıyacak. Platformdaki seçkin içerikler, daha yüksek kaliteli bir görüntü sunan IMAX teknolojisiyle de izlenebilecek.

ANPA Gross kimin kime ait? Anpa Gross Marketleri Sahibi Yavuz Yeğen kimdir nerelidir? ANPA Gross kimin kime ait? Anpa Gross Marketleri Sahibi Yavuz Yeğen kimdir nerelidir?

Disney+'ın Türkiye fiyatı ise aylık 34,99 TL, yıllık 349,90 TL olarak açıklanmıştır. Disney+ aboneliği almak isteyenler, platformun resmi web sitesinden [kayıt] olabilecekler. Disney+, bu yaz 42 ülke ve 11 yeni bölgede hizmete girecek. Türkiye’de de Disney+ hayranları, en sevdikleri içerikleri istedikleri zaman izleyebilecekler.

Disney+'ta neler izleyebilirsiniz?

Disney’in dijital yayın platformu Disney+, Türkiye’de 14 Haziran 2023’te yayına başlıyor. Disney+, kullanıcılara tek fiyata aynı anda dört adede kadar izleme, on cihaza kadar sınırsız indirme imkânları tanıyacak. Platformdaki seçkin içerikler, daha yüksek kaliteli bir görüntü sunan IMAX teknolojisiyle de izlenebilecek.

Disney+, Marvel, Star Wars, Disney, Pixar ve National Geographic’in yanı sıra birçok stüdyodan binlerce saatlik içerik ve platforma özel orijinal yapımlar sunacak. İşte Disney+'ta izleyebileceğiniz bazı içerikler:

 • Marvel: Loki, Hawkeye, WandaVision, Black Widow, Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, What If…?, Assembled gibi yapımları Disney+'ta bulabilirsiniz.

 • Star Wars: The Mandalorian, Obi-Wan Kenobi, The Book of Boba Fett, The Bad Batch, The Clone Wars, The Rise of Skywalker gibi yapımları Disney+'ta bulabilirsiniz.

 • Disney: Cruella, Enkanto, High School Musical: The Musical - The Series, Muppets Now, Frozen 2, Raya and the Last Dragon gibi yapımları Disney+'ta bulabilirsiniz.

 • Pixar: Luca, Soul, Inside Out, Coco, Toy Story 4, Monsters at Work gibi yapımları Disney+'ta bulabilirsiniz.

 • National Geographic: The Right Stuff, Gordon Ramsay: Uncharted, Cosmos: Possible Worlds, Free Solo, Genius: Aretha gibi yapımları Disney+'ta bulabilirsiniz.

Bu içeriklerin yanı sıra Akıllarda yer etmiş klasik diziler, Yakın dönemin öne çıkan dizileri, Ödüllü & klasik filmler gibi daha birçok seçeneği de Disney+'ta keşfedebilirsiniz.

Disney+'ta hangi cihazlarda izleyebilirsiniz?

Disney’in dijital yayın platformu Disney+, Türkiye’de 14 Haziran 2023’te yayına başlıyor. Disney+, kullanıcılara tek fiyata aynı anda dört adede kadar izleme, on cihaza kadar sınırsız indirme imkânları tanıyacak. Platformdaki seçkin içerikler, daha yüksek kaliteli bir görüntü sunan IMAX teknolojisiyle de izlenebilecek.

Disney+, birçok cihazda da kullanılabilir. İşte Disney+'ta izleyebileceğiniz bazı cihaz türleri:

 • Android Mobil Cihazlar: Disney+, Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde çalışır. Disney+ uygulamasını [Google Play Store’dan] indirebilirsiniz.

 • Android TV: Disney+, Android TV’ye sahip akıllı televizyonlarda da çalışır. Disney+ uygulamasını [Google Play Store’dan] indirebilirsiniz.

 • Chromecast: Disney+, Chromecast cihazlarıyla da uyumludur. Telefonunuzda veya tabletinizde Disney+ uygulamasını açın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki Chromecast simgesine dokunun. Ardından, Chromecast’inize bağlanmak istediğiniz cihazı seçin ve izlemek istediğiniz içeriği seçin.

 • iPhone: Disney+, iPhone’larda da çalışır. Disney+ uygulamasını [App Store’dan] indirebilirsiniz.

 • iPad: Disney+, iPad’lerde de çalışır. Disney+ uygulamasını [App Store’dan] indirebilirsiniz.

 • Apple TV: Disney+, Apple TV’lerde de çalışır. 4. nesil veya daha yeni bir Apple TV’niz varsa, Disney+ uygulamasını [App Store’dan] indirebilirsiniz. Ayrıca, Apple TV uygulamasıyla da tam entegrasyon sağlanmıştır. Apple TV uygulamasında Disney+ içeriklerini izleyebilir veya Disney+ aboneliği satın alabilirsiniz.

 • Apple AirPlay: Disney+, Apple AirPlay ile de uyumludur. AirPlay 2 ile uyumlu bir televizyonunuz varsa veya Apple TV’niz tvOS 11 veya daha yeni bir sürüme sahipse, iPhone’unuzda veya iPad’inizde Disney+ uygulamasını açın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki AirPlay simgesine dokunun. Ardından, AirPlay’e bağlanmak istediğiniz cihazı seçin ve izlemek istediğiniz içeriği seçin.

 • Xbox One: Disney+, Xbox One konsollarında da çalışır. Disney+ uygulamasını [Microsoft Store’dan] indirebilirsiniz.

Bu cihaz türleri, Disney+'ta kullanabileceğinizlerden sadece birkaçı. Ayrıca PlayStation 4, PlayStation 5, Amazon Fire TV, Roku, Samsung Smart TV, LG Smart TV gibi daha birçok cihazda da Disney+'ta izleyebilirsiniz.

Kaynak: Hatice Zeybek