İnternette son günlerde en çok aratılan kişilerden birisi olarak karşımıza çıkan Didem Madak hakkında çok fazla soru soruluyor. İşte Didem Madak'ın hahatının satır başlarında şunlar var.

Didem Madak kimdir? Kaç yaşında ve nereli? Didem Madak öldü?

Didem Madak, 8 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de doğmuş ve 23 Temmuz 2011’de İstanbul’da hayatını kaybetmiş bir Türk şairdir. Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Şiirlerini Öküz, Ludingirra ve Sombahar gibi dergilerde yayımlamıştır. İlk kitabı “Grapon Kağıtları” ile İnkılap Kitabevi Şiir Ödülü’nü kazanmıştır. Ne yazık ki, 41 yaşında kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Didem Madak’ın cenazesi, Edirnekapı Şehitliği’nde bulunan Mısır Tarlası Mezarlığı’na defnedildi.

8 Nisan 1970’te, Füsun ve Yusuf’un sevgi dolu evinde İzmir’de dünyaya geldi. Anne ve babasının öğretmen olması nedeniyle çocukluğunu Amasya ve Burdur’da geçirdi. Altı yaşına geldiğinde, ailesine Işıl adında bir kardeş katıldı.

12 Eylül döneminde babasının Uşak’a sürgün edilmesi üzerine, annesi ve kardeşiyle Burdur’da zorlu bir yaşam sürdü. 1983 yılında, annesini beyin kanserine karşı verdiği mücadelede kaybetti. Bu acı olay, Didem Madak’ın şiirlerinde derin izler bırakan ilk büyük travmayı oluşturdu.

Babasının kısa bir süre sonra yeniden evlenmesiyle aile bağları yavaş yavaş zayıfladı. İlköğretim hayatına babasının yanında Uşak’ta başladı, ancak ortaokul ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı.

Khaby Lame kimdir hangi ülkede yaşıyor? Khaby Lame hangi dine mensup? Khaby Lame kimdir hangi ülkede yaşıyor? Khaby Lame hangi dine mensup?

Didem Madak, üniversite sınavına ilk katıldığında Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nü kazanmıştı. Ancak maddi zorluklar nedeniyle çalışmak zorunda kaldı ve okulu terk etmek zorunda kaldı. Sonrasında tekrar sınavlara hazırlanarak Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giriş yaptı. Ancak babasıyla olan ilişkisi bozulduğu için birinci sınıfta kaydını dondurdu. On dokuz yaşında ilk evliliğini yaparak evden ayrıldı.

Dört yıl süren evlilikten sonra boşandı ve 2000 yılında hukuk eğitimini tamamladı. Stajyer avukatlık döneminde tasavvufa ilgi duydu ve şiirle tanıştı. Bu dönemde, yazar Müjde Bilir ile yakın bir dostluk kurdu.

2002’de İstanbul’a yerleşti ve hayatının sonuna kadar burada yaşadı. İstanbul Eczacılar Odası’nın avukatı olarak çalışan Didem Madak, aynı zamanda şiir yazmaya devam etti. 2006’da ikinci evliliğini Timur Çelik ile yaptı ve bu evlilikten doğan çocuğuna annesinin adını verdi.

Anne olduktan sonra şiir yazmayı bıraktı ve bir süreliğine edebiyattan uzaklaştı. 2010’da kolon kanserine yakalandı ve bir yıldan fazla süren tedavi sürecinin ardından 23 Temmuz 2011’de hayatını kaybetti. Mezarı, Edirnekapı Mısır Tarlası Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Didem Madak kitapları nelerdir?

Çok fazla okunan ve araştırılan Didem Madak'ın kitapları ise şunlardır;

  • Grapon Kağıtları, 2000
  • Ah'lar Ağacı, 2002
  • Pulbiber Mahallesi, 2007

Kaynak: Haber Merkezi