Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bilime katkı sağlayan çok sayıda araştırmanın yanı sıra teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor. DEÜ, Milli Mücadele Haftası’nda yapay zekâ teknolojisi kullanarak hazırladığı “Kurtuluşun Genç Kahramanları” isimli kısa videoyu izleyicilerle paylaştı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Kurtuluş Savaşı, büyük küçük demeden kahramanlık gösteren birçok insanın yazdığı destansı bir tarihtir. Biz de ‘Kurtuluşun Genç Kahramanları’ adlı çalışmamızda gerçekçi bir kurguyla tüm kahramanlarımızı anmak istedik” diye konuştu.

Ege Üniversitesi’nde Radyolojiye Son Teknoloji Cihaz Ege Üniversitesi’nde Radyolojiye Son Teknoloji Cihaz

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bilime katkı sağlayan çok sayıda araştırmanın yanında teknolojik gelişmeleri de izliyor. Rektörlük bünyesinde yapay zekâ alanında yapılan çalışmalar sonucunda, sosyal medya video içerikleri, etkinlik kayıtları, canlı yayınlar ve ‘Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması’ belgeseli gibi önemli projeler ortaya çıktı. İç Yapımlar ekibi, bu sefer de yapay zekâ teknolojisi ile hazırladığı bir kurgusal filmle dikkat çekti. ‘Kurtuluşun Genç Kahramanları’ adlı film, İzmir’in bağımsızlık mücadelesine katılan bir grup çocuğun hikâyesini anlatıyor. Film, 9 Eylül sonrasında Milli Mücadele Haftası’nda sosyal medyada yayınlandı.

ilmin yapım sürecinde birden çok yapay zekâ aracı kullanıldı. Önce bir ipucu cümlesi verilerek bir senaryo taslağı oluşturuldu. Sonra bu taslaktaki cümlelere uygun görseller yapay zekâ ile üretildi. Daha sonra senaryo taslağından yola çıkarak filmin anlatıcısının monoloğu yazıldı. Bu aşamalar İngilizce olarak yapıldı ve sonra iki farklı yapay zekâ ile Türkçe’ye çevrildi. En uygun çeviri seçilip bir yapay zekâya okutuldu. Bu ses kaydına göre görseller sıralandı ve kurguda hareketler eklendi. Son olarak birkaç yapay zekâ tarafından bestelenen müziklerden en uygunu seçilerek film bitirildi.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Üniversitemizin adını aldığı, güzel İzmir’in kurtuluş gününde böyle bir çalışmayı paylaşmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Rektör Hotar “Kurtuluş Savaşı ve sonunda elde edilen şanlı zafer, irili ufaklı çok sayıda kahramanlık öyküsüyle oluşturulmuş koca bir destandır. Bizler ‘Kurtuluşun Genç Kahramanları’ isimli çalışmamızda gerçek olabileceğine yürekten inandığımız bir kurgusal öyküyle tüm kahramanlarımızı saygıyla yâd etmek istedik. Daha önce farklı çalışmalarla kendilerini ispatlayan ve bu nedenle de desteklerimizi hiçbir şekilde esirgemediğimiz İç Yapımlar ekibimiz, bir süredir yürüttükleri yapay zekâ aracılığıyla içerik üretme araştırmaları sonrasında da böyle anlamlı bir günde böyle güzel bir çalışma ortaya koydular. Emekleri için tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve bu vesileyle şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi