Vatandaşlarımız depremden korkar oldu. Geçen sene Kahramanmaraş merkezli 10 ilde büyük felaket olmuştu. Uzmanlar açıklama yaptıkça vatandaşlar tedirgin oluyor. Merak edilen sorulardan biri de Deprem kaçtan sonra tehlikeli? işte detaylarıyla haberimizde açıkladık...

Deprem kaçtan sonra tehlikeli?

Yer kabuğunun en üstündeki katman litosferdir. Bu katman hem denizleri hem de kara parçalarını taşır. Bu katman hareketsiz değildir, sürekli olarak hareket eden plakalardan oluşur. Bu plakalar bazen birbirlerine doğru gelir, bazen de çarpışır. Bu hareketler sonucunda bu bölgedeki enerji birden bire salınır ve deprem adı verilen sallantılar ortaya çıkar.

Deprem Kaçtan Sonra Tehlikeli Kaç Büyüklüğündeki Deprem Hissedilir (2)

Depremin ne kadar büyük olduğunu belirlemek için çeşitli yöntemler kullanılır. Bu yöntemlere göre depremin büyüklüğü 7 ve üzeri ise çok tehlikelidir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta depremin büyüklüğü yanında bu sallantının yeryüzündeki yaşayan ve yaşamayan varlıklara verdiği zarardır.

Uçakta türbülans en az nerede hissedilir? Uçakta en az neresi sallanır? Uçakta türbülans en az nerede hissedilir? Uçakta en az neresi sallanır?

Deprem Kaçtan Sonra Tehlikeli Kaç Büyüklüğündeki Deprem Hissedilir (4)

Bazı insanlar depremi fark etmezken bazıları ise çok şiddetli hisseder. Bu durum depremin büyüklüğü ile birlikte kuvvetine de bağlıdır.

Kaç büyüklüğündeki deprem hissedilir?

Depremi hissetmek, depremin büyüklüğü, şiddeti, süresi, derinliği, yerleşim yerinin zemin yapısı ve binaların dayanıklılığı gibi birçok faktöre bağlıdır. Genel olarak, depremin büyüklüğü 3’ten küçükse, çoğu insan bunu fark etmez. Depremin büyüklüğü 3 ile 5 arasında ise, hafif sarsıntılar duyulur.

Deprem Kaçtan Sonra Tehlikeli Kaç Büyüklüğündeki Deprem Hissedilir (1)

Depremin büyüklüğü 5 ile 7 arasında ise, orta ila şiddetli sarsıntılar duyulur ve bazı hasarlar meydana gelir. Depremin büyüklüğü 7’den büyükse, çok şiddetli sarsıntılar duyulur ve yıkıcı sonuçlar ortaya çıkar.

Deprem büyüklüğünü belirlemek için farklı yöntemler kullanılır. Bunlardan en yaygın olanı moment magnitüdü (Mw) yöntemidir. Bu yöntem, deprem esnasında yer kabuğunda açığa çıkan enerjiyi hesaplar.

Moment magnitüdü, Richter ölçeği ile yaklaşık olarak aynıdır. Richter ölçeği ise depremin şiddetini sismograf cihazlarından alınan verilere göre belirler. 

1 ve 2 Büyüklüğünde deprem: İnsanlar bu kadar büyük sarsıntıları algılayamazlar, bunları sadece özel olarak tasarlanmış aletler ölçebilir.

3 Büyüklüğünde deprem: Evinizin yakınından bir kamyon geçerken duyduğunuz gibi, kapalı bir yerdeyseniz, ufak çaplı titremeler olur.

4 Büyüklüğünde deprem: Bu şiddetteki sarsıntılarda nesneler kayar, sağlam olmayan yapılar zarar görür.

6 Büyüklüğünde deprem: Binaların gücüne göre orta güçlü depremler büyük yıkıma yol açarlar, duvarlar ve bacalar çöker.

7 Büyüklüğünde deprem: Deprem çok şiddetli olduğu için binalar yıkılıyor, yollar ve toprak çatlıyor, yer kayması oluyor.

Kaç büyüklüğündeki deprem evi yıkar?

Depremlerin şiddeti ne kadar yüksek olursa, insanlar ve yapılar üzerindeki etkisi de o kadar büyük olur. 3’ün altındaki depremler genellikle zararsızdır ve fark edilmezler. 6’lık depremler ise binaların kalitesine bağlı olarak değişen sonuçlar doğurur.

Deprem Kaçtan Sonra Tehlikeli Kaç Büyüklüğündeki Deprem Hissedilir

Bazı binalar ağır hasar görürken bazıları daha az etkilenir. Fakat dayanıksız olan yapılarda tehlike artar ve bu yapılarda çökme olabilir. 7 ve daha yüksek depremler ise evlerin yıkılmasına ve tsunami, hortum gibi felaketlere sebep olabilir. Bu nedenle deprem olsa da olmasa da, depreme karşı güvenli binalar yapmak ve insanları deprem hakkında bilgilendirmek çok önemlidir.

Kaynak: Haber Merkezi