İstanbul'da seçime ittifaksız girecek olan DEM Parti'nin oy oranı çokça merak edilmeye başladı. Peki, DEM Parti İstanbul oy oranı kaç? DEM Parti'nin İstanbul'da oyu ne kadar 2024 Dem Parti İstanbul oy yüzdesi ne İşte cevabı...

2024 yerel seçimlerine ittifaksız girecek olan DEM Parti'nin İstanbul'da %8,18 yani 817.547 oyu var. CHP ile uzun görüşmeler sonunda DEM Parti İstanbul'da aday çıkarma kararı aldı. Bu karar Ekrem İmamoğlu taraftarlarınıda endişelendirdi. Zira 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde o zamanki adı ile HDP İstanbul'da aday çıkarmamış ve Ekrem İmamoğlu'nu desteklemişti. DEM Parti'nin İstanbul'daki %8,18 oy pranına sahip olması, Ekrem İmamoğlu'nu düşündürüyor. HDP eski eş genel başkanlarından Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ın adaylık için ismi geçmesi İstanbul'daki DEM Partilileri bir hayli sevindirmişti. Fakat, Başak Demirtaş'ın sonradan adaylığının çekmesi bazı gazeteciler tarafından kandilden gelen bir emir olarak yorumlandı. DEM Parti İstanbul için Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni'yi aday olarak açıkladı.

YouTube bu bölgede kullanılamıyor nasıl kapatılır? YouTube bu bölgede kullanılamıyor nasıl kapatılır?

DEM Parti'nin İstanbul'da sahibi olduğu %8,18 oy oranını koruyabilecek mi merak konusu. Zira DEM Partili seçmenin Ekrem İmamoğlu'na yönelik bir sempatisi var. 

2023 seçimlerinde DEM Parti'nin İstanbul'daki  817.547 oyu bu anlamda seçimin sonucunuda etkileyecek düzeyde. 

Editör: Haber Merkezi