DEM Partinin günlerdir merak edilen İstanbul adayı Meral Danış Beştaş  olarak açıklandı. Meral Danış Beştaş Kürt mü? Alevi mi?  Meral Danış Beştaş Türk mü? İşte detaylar...

Meral Danış Beştaş, Kürt asıllı bir siyasetçidir.  1967 yılında Mardin’in Mazıdağı ilçesinde dünyaya geldi. 1990 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Diyarbakır Barosu’nda çalışırken, insan hakları ve kadın hakları konularında uzmanlaştı. Türkiye’nin AİHM’de mahkûm olduğu ilk aile içi şiddet davası olan Opuz davasının davacı avukatlığını üstlendi.

AİHM, Meral Danış Beştaş’ın 1993 yılında eşi Mesut Beştaş ile birlikte gözaltına alınmasının ve 25 gün süreyle jandarma tarafından işkence görmesinin ardından, Türk yargısının bu iddiaları araştırmakta yetersiz kaldığına ve Beştaş ve diğer başvuranların özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiğine hükmetti1.

Beştaş, 2017 yılında Kobani Olayları sebebiyle HDP MYK üyesi olarak yürüttüğü görevden dolayı “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı. Aynı yılın Nisan ayında görülen ilk duruşmada serbest bırakıldı. 2023 yılında Erzurum’dan milletvekili adayıyken geçirdiği trafik kazasında hafif şekilde yaralandı.

Ahmet'in Türküsü filmi Ahmet Kaya kim? Gerçek adı ne? Celil Nalçakan kimdir? Ahmet'in Türküsü filmi Ahmet Kaya kim? Gerçek adı ne? Celil Nalçakan kimdir?

2023 yılında yapılan genel seçimlerde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin Erzurum milletvekili olarak meclise girdi.

Editör: Haber Merkezi