DEM Parti İstanbul, Ankara ve Antalya'da aday çıkarma kararı aldı. Parti sözcüsü Ayşegül Doğan adayların 9 Şubat'a kadar açıklanacağını söyledi. Doğan, "Başak Demirtaş da aday havuzumuzda" ifadelerini kullandı. Peki DEM Partisinin kuruluşunda önemli rol sahibi olan isim Ayşegül Doğan kimdir? İşte ayrıntılar...

Ayşegül Doğan kimdir?

Ayşegül Doğan, 2007 yılında vefat eden DEP milletvekili Orhan Doğan'ın da kızıdır. Ayşegül Doğan, 2007’de hayatını kaybeden eski DEP milletvekili Orhan Doğan’ın kızı ve 28. Dönem Şırnak Milletvekili Adayıdır. Metz Üniversitesi ve Paris’teki iki prestijli okulda iletişim ve gazetecilik eğitimi almıştır. Paris’te Kürt Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapmıştır. AFP, Le Monde Diplomatique gibi önemli uluslararası kuruluşlarda görev almıştır. Yeşil Sol Parti’den Şırnak Milletvekili Adayı olan Ayşegül Doğan, partisinin çeşitli belgesel, çalıştay ve konferans projelerinde yer almıştır.

Dem Parti Ayşegül Doğan Kimdir Ayşegül Doğan Alevi Mi (1)

Doğan, 2020’den bu yana programlar üretip sunmaktadır. Dem Partisinin kuruluşunda yer almıştır. Doğan, önceden HDP’nin İstanbul yönetiminde ve kadın örgütünde liderlik yapmıştır. 2016’da, KCK davasından dolayı hapse girmiş ve 2018’de serbest bırakılmıştır. Doğan, Dem Partisi’nin insan hakları, demokrasi ve barış savunucusu olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca DEM Parti sözcüsüdür. Partinin İstanbul için kendi adayını göstermek istediğini de söylemiştir.

Dem Parti Ayşegül Doğan Kimdir Ayşegül Doğan Alevi Mi (2)

Sıkça Sorulan Sorular

Ayşegül Doğan alevi mi?

Ayşegül Doğan'ın alevi olup olmadığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Ayşegül Doğan aslen nereli?

Ayşegül Doğan aslen Ankaralı'dır. Fakat Orhan Doğan Mardin'in Dirik ilçesindendir.

Ayşegül Doğan kaç yaşında?

1977 doğumlu olan Doğan 47 yaşındadır.

Ayşegül Doğan evli mi?

Ayşegül Doğan evlidir.

Ayşegül Doğan'ın babası kim?

Ayşegül Doğan'ın babası 2007'de vefat eden DEP milletvekili Orhan Doğan'dır. Orhan Doğan, Kürt siyasetinde önemli bir rol oynamış eski bir avukat ve milletvekiliydi. 1955’te Şırnak’ta dünyaya geldi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1991’de Halkın Emek Partisi’nin (HEP) kurucuları arasında yer aldı ve Sosyaldemokrat Halkçı Parti’nin (SHP) listesinden Şırnak’tan milletvekili seçildi.

Manisalı yazar Esen Yel kimdir? Esen Yel kitapları Manisalı yazar Esen Yel kimdir? Esen Yel kitapları

Leyla Zana ile birlikte Kürtçe yemin ettikleri için dokunulmazlıkları iptal edildi ve 15 yıl hapse mahkum edildi. 2004’te Yargıtay’ın beraatine karar vermesiyle serbest bırakıldı. Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) Merkez Yürütme Kurulu’nda görev aldı. 2007’de Doğubeyazıt’ta katıldığı bir festivalde kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Orhan Doğan, Kürt-Türk ilişkilerini iyileştirmek için çalışan, insan haklarına saygılı ve demokrasi taraftarı bir kişiydi.

Kaynak: Haber Merkezi